8 sposobów, aby zmotywować dzieci do nauki języka obcego

8 sposobów, aby zmotywować dzieci do nauki języka obcego

 

Motywacja jest kluczowym czynnikiem w procesie nauczania. W nauce języka obcego poza szkołą, gdzie za brak postępów nie grozi jedynka czy powtarzanie klasy – jeszcze ważniejszym. Nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki kilku prostym sposobom, zupełnie możliwe. Jak zmotywować dzieci do nauki angielskiego, niemieckiego czy włoskiego? Oto kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne zarówno jeśli jesteś nauczycielem, jak i rodzicem małego ucznia.

1. Bądź cierpliwy

Niektóre dzieci “załapują” język obcy szybciej, niż ich koledzy z grupy, innym przychodzi to trudniej. Niektóre prześcigają się w wykrzykiwaniu odpowiedzi na zadane pytania, inne szepczą je pod nosem, ledwo słysząc samych siebie. Zaakceptuj to. Bez względu na to, jacy uczniowie tworzą grupę, bądź cierpliwy i wspierający. Pamiętaj, że nie uczysz tego dziecka tylko języka obcego, ale i przekazujesz mu wiedzę na temat wielokulturowości, różnorodności, zasiewasz ziarno ciekawości, które ma go inspirować do do podróżowania, poznawania innych narodowości, języków. Znajdź sposób, żeby do niego dotrzeć.

2. Bądź entuzjastyczny i pozytywnie nastawiony

Im bardziej podekscytowany zajęciami jest prowadzący je nauczyciel, tym bardziej podekscytowani będą uczestniczący w nich uczniowie. Zaangażowanie jest zaraźliwe, spraw, by sposób, w jaki prowadzisz lekcje był pełen entuzjastycznej interakcji. Po prostu “have fun!”.

3. Postaw na to, co osiągalne

Tylko namacalny postęp jest motywujący. Upewnij się, że dostosowujesz zakres programu do poziomu poszczególnych uczniów. Zarzucenie ich masą wiedzy, której nie udźwigną zniechęci ich. A brak świętowania drobnych sukcesów pozbawi celu.

4. Różnicuj działania

Podczas nauczania języka obcego niezwykle istotne jest powtarzanie. Dlatego też łatwo jest wpaść w pułapkę powtarzania, przebiegu zajęć. Rutyna jest twoim wrogiem, zaraz za nią kroczy nuda – postaw na kreatywność! Jeśli czujesz, że pomysły ci się kończą, zajrzyj do internetu, to kopalnia wiedzy, również tej dotyczącej fajnych lekcji. Możesz też zapytać zaprzyjaźnionych nauczycieli, czym oni zachęcają dzieci do nauki.

5. Wprowadź porządek

Rutynie prowadzącej do nudy mówimy “nie”! Ale nie jest tajemnicą, że dzieci potrzebują granic i stałości. Niech twoje zajęcia będą pełne spontaniczności i zabawy, ale opartej o powtarzalne punkty, które dadzą im poczucie porządku. Dzięki nim będą wiedziały, czego się mogą spodziewać i poczują się bezpiecznie.

6. Pozwalaj im odnieść sukces

Każde dziecko będzie uczyć się w swoim własnym tempie. Bądź wrażliwy na ten fakt i pozwól każdemu na jego własny sukces. Tu również liczy się cierpliwość i wzmacnianie pozytywne. Jeśli dziecko poczuje smak sukcesu, najprawdopodobniej będzie instynktownie sięgało po więcej.

7. Skup się na istotnych treściach

Nauczanie słownictwa, wkuwanie list czasowników i ich rekcji jest trudne, nudne, a przede wszystkim nienaturalne (zwłaszcza dla maluchów). Okazuje się, że uczniowie uczą się szybciej i lepiej, gdy przebieg i zawartość zajęć jest odwoływaniem się do ich codziennego życia. To kolejny powód, dla którego naprawdę dobrze jest poznać uczniów i realizować swoje lekcje wokół ich zainteresowań.

8. Nagradzaj

W zależności osobowości, wieku i płci, ucznia zaplanuj odpowiednie nagrody. Od naklejek, drobnych zabawek z jajka z niespodzianką za poszczególne osiągnięcia na lekcjach, po dyplomy czy medale za pracę w całym semestrze. Nagradzaj dzieci za ich pozytywne zachowanie, za zaangażowanie, wiedzę – dostosuj wyróżniane aktywności w zależności od możliwości konkretnego dziecka.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Język angielski – Trójmiasto

Trójmiasto to duża metropolia zlokalizowana na północy Polski. Składa się z trzech miejscowości, czyli Gdyni, Sopotu oraz Gdańska, jednak nieformalnie za jej część uznać można wiele okolicznych mniejszych miejscowości i wiosek. Położenie nad Zatoką Morza Bałtyckiego oraz duże znaczenie historyczne regionu sprawia, że jest to miejsce chętnie wybierane przez turystów oraz studentów – znajduje się tu również kilka renomowanych uczelni. Wielu mieszkańców Trójmiasta stwierdzi, że nie można tu mieszkać nie znając w najmniejszym stopniu języka angielskiego, gdyż każdego dnia może się on okazać użyteczny.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)