Brytyjski, amerykański czy… transatlantycki?

Brytyjski, amerykański czy… transatlantycki?

 

To, z jakim akcentem będzie mówić twoje dziecko w dużej mierze zależy nie tylko od tego, z jakim akcentem mówi lektor, ale też od tego, jak plastyczny jest jego cały aparat mowy i… słuch muzyczny. Idealny akcent (brytyjski czy amerykański) można wykształcić u dziecka, pod warunkiem, że naukę zacznie się odpowiednio wcześnie.

Akcent akcentem, ale warto też pamiętać, że nie tylko on różnicuje odmiany języka angielskiego – w szczególności brytyjską i amerykańską. To tak naprawdę dwa języki, które zaczęły się mocno różnicować od momentu uzyskania niepodległości przez USA. Oczywiście że pierwszą zauważalną różnicą pomiędzy brytyjskim angielskim (skrót BrE) a amerykańskim angielskim (skrót AmE) jest wymowa. Ale jeśli chodzi o słownictwo czy też gramatykę, występują duże różnice. I decyzja o tym, którego z tych języków uczyć dziecko, też powinna być przemyślana.

Wybrać angielski brytyjski czy jego „amerykańskiego kuzyna”

W polskich szkołach językowych uczy się najczęściej brytyjskiej odmiany języka angielskiego. Wynika to najprawdopodobniej z bliskości kulturowej i geograficznej oraz z tego, że większość materiałów edukacyjnych jest wydawana przez brytyjskich wydawców. Dodatkowo, większość lektorów w Polsce uczy właśnie tej odmiany. Formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, by nasze dziecko mówiło właśnie z brytyjskim akcentem i dodatkowo posługiwało się brytyjskim słownictwem i składnią. Zwłaszcza że nawet Amerykanie mają kompleks “British English”, uznając tę wersję języka za bardziej dystyngowaną, prestiżową, mającą za sobą wielowiekową tradycję, w odróżnieniu od American English… Dowodem na to mogą być poradniki, które można nabyć w amerykańskich księgarniach bądź przez internet, zatytułowane “How to talk British English?”.

Z drugiej jednak strony Brytyjczyków jest nieco ponad 64 mln, a Amerykanów prawie 319 mln. Amerykańskie inwestycje w Polsce są bardzo znaczące, a w wielkich korporacjach globalnych, które coraz częściej szukają pracowników wśród polskich specjalistów, mówi się głównie po amerykańsku. W procesie edukacji najlepiej postawić na znajomość obu odmian. Trudno będzie oczywiście znaleźć szkołę, która kształci jednocześnie w zakresie brytyjskiej jak i amerykańskiej odmiany, ale warto szukać takiej, która przynajmniej uświadomi różnice, które są niemałe i będzie oferować obie opcje w swojej ofercie. Angielski jest na pewno lingua franca współczesnego świata i jego znajomość zawsze będzie skutkować zwiększeniem konkurencyjności na przykład na rynku pracy w przyszłości. I w zasadzie nie ma różnicy czy będzie to angielski amerykański, czy też brytyjski. Co jednak istotnie – by był to angielski perfekcyjny. A taki można wykształcić tylko w dobrej szkole językowej, w której dziecko uczy się od najmłodszych lat.

Totalna immersja językowa

Jednym ze sposobów nauki, który zapewnia bardzo skuteczną naukę języka (z odpowiednim akcentem) jest nauka metodą immersji językowej. Immersja, czyli „zanurzenie” w języku obcym polega na osłuchaniu się z naturalnymi, autentycznymi wypowiedziami w konkretnych, zrozumiałych dla dziecka sytuacjach z codziennego życia przedszkolaka. Podobnie jak w przypadku nauki mowy ojczystej, dziecko najpierw osłuchuje się z językiem, zaczyna go rozumieć, a dopiero po jakimś czasie, gdy jest do tego gotowe – samodzielnie używać. Dlatego bardzo istotne jest w tej metodzie, by wprowadzać ją na wczesnym etapie edukacji i… żeby nasze dzieci uczyli lektorzy, którzy sami mają bardzo dobry akcent. Dziecko osłuchując się, będzie powtarzało ten akcent, który wyda mu się dominujący. Jeśli więc zależy nam koniecznie na „posh british”, to zadbajmy, by uczył je ktoś, kto jest native speakerem. Albo mówi z idealnym akcentem. Możemy też zdecydować się na pewien kompromis i postawić na akcent transatlantycki.

Transatlantycki, czyli jaki

Jeśli kiedyś zaskoczył cię akcent, z jakim porozumiewali się bohaterowie w starych amerykańskich produkcjach filmowych, to najprawdopodobniej był to właśnie angielski transatlantycki. Kiedyś język elit, dziś mocno zapomniany i kultywowany tylko wśród tzw. amerykańskiej arystokracji. Akcent transatlantycki był, jak wspomniałem, formalnym sposobem wysławiania się elit, a dziś charakteryzuje osoby, które… czasem znają doskonale obie odmiany języka angielskiego (brytyjską i amerykańską). Jeśli więc twoje dziecko będzie kształcone przez kogoś kto włada właśnie angielskim z transatlantyckim językiem, to prawie pewne jest, że ten akcent będzie odczytywany jako amerykański dla Europejczyka, a europejski dla Amerykanina. To oczywiście raczej ciekawostka, choć spotkałem się z dużym zaciekawieniem z obu stron, kiedy posługiwałem się właśnie takim akcentem. Nauka angielskiego z transatlantyckim akcentem rzadko jest kwestią wyboru, a raczej po prostu dziełem przypadku. Jak w sytuacji gdy dzieci, które… często zmieniają lektorów z mówiących z brytyjskim akcentem, na tych, którzy posługują się amerykańską odmianą. Albo jak w przypadku dzieci, które często się przeprowadzają na obszarze anglojęzycznym.

Bez względu na to, jaką odmianą angielskiego będzie mówiło twoje dziecko, najważniejsze jest, aby w procesie kształcenia kompetencji językowych wzmacniać jego inne kompetencje, o których pisałem wcześniej (link do postu o kompetencjach). Uczenie się języka to jedno, a uczenie się wyrażania myśli, idei, prezentowania swojego zdania, dyskutowania w obcym języku czy też pracy w grupie wielojęzycznej, to drugie. Warto o tym pamiętać.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Szkoły językowe w Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy - po prostu - do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) - musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)