Certyfikaty językowe potrzebne od zaraz!

Certyfikaty językowe potrzebne od zaraz!

Język obcy można „wykuć” w szkole, zdobyć dobre oceny i…zapomnieć. Można też oddać się jego nauce w pełni, i nie zważając na trendy starać się zapanować nad obcą mową. Zapytacie więc: po co mi certyfikat, jakiekolwiek świadectwo, a nawet, w efekcie, pozytywnie zdany egzamin końcowy?

Czy wybierając szkołę językową warto w ogóle zaprzątać sobie głowę hasłami typu: „przygotowujemy do egzaminu na…”, „kurs kończy się zdobyciem certyfikatu…” itp. Otóż warto; taki certyfikat to nie jest tylko zwykły papierek, którym można pochwalić się przed rodziną czy znajomymi. Zatem: czym jest?

Jeśli angielski, to najlepiej „na poziomie”

Każdy język przyswajamy na pewnym poziomie, określonym przez nas jako cel już na początku nauki. W każdym kraju certyfikaty potwierdzające odpowiedni poziom znajomości języka pozwalają nam na ustanowienie „na dzień dobry” poziomu, w jakim będziemy w stanie się komunikować. Mogą też stanowić naszą językową wizytówkę i stanowić czytelny sygnał dla naszych rozmówców, że jesteśmy w stanie powiedzieć coś więcej ponad „dzień dobry” i „przepraszam”. O wiele ważniejsze jest jednak to, czym dokumenty potwierdzające poziom znajomości języka są dla potencjalnych pracodawców.

Jeśli aplikujemy do firmy zagranicznej, angielski na poziomie FCE (First Certificate in English), czyli średnio zaawansowanym, może nie wystarczyć. Ale już np. CPE (Certificate of Proficiency in English) jest egzaminem na wysokim poziomie znajomości, uznawanym na całym świecie; w Polsce Ministerstwo Edukacji Narodowej uznaje ten egzamin na równi egzaminu państwowego! W większości przypadków wystarcza tu jednak potwierdzenie znajomości egzaminem zdanym na poziomie CAE (Certificate in Advanced English). Pozytywny egzamin na poziomie CAE wskaże każdemu, że nasz poziom znajomości języka angielskiego jest po prostu zaawansowany.

Niemcy też wymagają

W przypadku języka Goethego poświadczenie znajomości certyfikatem daje możliwość wsparcia swojej wiedzy dokumentem, który uznawany jest np. przy staraniu się o pracę, staraniach o możliwość kontynuowania edukacji w Niemczech, czy też – dla zainteresowanych – przy staraniu się o niemieckie obywatelstwo. I tak, Zertifikat Deutsch to w praktyce znajomość języka na poziomie B1, uznawana na arenie międzynarodowej za poziom wystarczającej swobody w porozumiewaniu się po niemiecku.

Poziom DSD (Deutsches Sprachdiplom) odpowiada w teorii znajomości mowy na poziomie szkoły średniej. W zależności od poziomu trudności samego egzaminu, DSD może mieć oznaczenie I (poziom o standardzie A2/B1) lub II (tu poziom B2/C1). DSD II może w praktyce stanowić ekwiwalent brytyjskiego poziomu CAE.

Ostatni z certyfikatów – WiDaF (Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft) to poziom stricte biznesowy, zawodowy.

 

Parlez Vous Francais?

No właśnie; w języku francuskim procedura certyfikacji językowej jest najbardziej złożona, ponieważ obejmuje najwięcej poziomów. Tym większa satysfakcja ze zdobycia „papierka”, którego wartość niektórzy stawiają ponad certyfikaty z innych języków. Ostatecznie jednak możemy aplikować o zdawania jednego z dwóch, dość bliźniaczych, egzaminów sprawdzających poziom znajomości naszego francuskiego: TCF i TEF. Dodatkowo należy rozróżnić egzamin dyplomowy i certyfikowany; w pierwszym przypadku otrzymany dyplom będzie nam służył dożywotnio, ten certyfikowany – tylko okresowo (jeden rok, dewa lata). W przypadku TCF możemy zdawać egzamin na sześciu poziomach (A1, A2, i odpowiednio dla B i C), przy TEF – dla języka ogólnego 2 (CFP 1er i 2nd degre), a dla specjalistycznego – 3 (DFA1, DFA2 i DAFA). Egzaminy specjalistyczne dotyczyć mogą np. medycyny lub turystyki.

Bez względu na to, jaki certyfikat ostatecznie możemy zdobyć i jakim dokumentem ostatecznie pochwalić, trzeba pamiętać, że żaden „papier” nie zastąpi prawdziwej wiedzy, a w tym przypadku – sprawnego porozumiewania się w praktyce wyuczonym językiem obcym.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Pomieszanie z poplątaniem, czyli ‚dwa języki obce’ w jednej głowie

Pomieszanie z poplątaniem, czyli ‚dwa języki obce’ w jednej głowie

Znajomość jednego języka obcego to dziś często za mało. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę: angielski i niemiecki, angielski i hiszpański, niemiecki i rosyjski… Takie są wymagania rynku i nikogo dziś nie dziwi, że już w szkole podstawowej wprowadzany jest drugi język obcy.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)