Co ci przeszkadza w nauce języka obcego?

Co ci przeszkadza w nauce języka obcego?

 

Nauka języka nie jest najprostszym zadaniem, zwłaszcza jeśli dajesz się złapać w kilka pułapek, które czekają tylko na chwilę słabości i wkroczenie przyzwyczajenia czy rutyny. Bo nawet sprawdzone sposoby na naukę, wyćwiczone i wypróbowane latami w szkole czy na uczelni mogą zawieść. Spójrz na pięć najczęstszych potknięć podczas nauki języka obcego i poznaj pięć rad, które pomogą ci poradzić sobie z nimi.

#1 Za mało słuchasz

Jeden z nurtów językoznawstwa wskazuje, że nauka języka rozpoczyna się od tzw. ‘okresu ciszy’. Tak jak maluchy uczące się mówić zaczynają od słuchania i naśladowania usłyszanych dźwięków, tak i ty powinieneś docenić moc słuchania. Dzięki osłuchiwaniu się z językiem od początku swojej przygody z nauką poznajesz nie tylko jego słownictwo, ale przede wszystkim rządzące nim struktury, melodię, charakter. Osłuchiwanie się jest ułatwione, jeśli mieszkasz w kraju, którego języka się uczysz – kontakt z ludźmi, informacjami otaczającymi cię zewsząd w codziennym życiu, pracy, szkole, na ulicy. Jeśli tylko się na to otworzysz, zyskasz. Bo właściwie nie masz wyboru i do głowy “wchodzą” gotowe konstrukcje, dzięki którym następuje pewna automatyzacja języka. To moment, kiedy nie zastanawiasz się, dlaczego, po prostu wiesz, że “tak się to mówi”. A jak osłuchiwać się w swoim kraju? Muzyka, programy telewizyjne, seriale, audycje – oczywiście w języku docelowym – ich wartość dla słuchacza jest nie do przecenienia. Dodatkowo taka nauka jest przyjemna, słuchasz przecież ulubionej muzyki, oglądasz interesujące cię programy, a wiedza “wchodzi” nie wiadomo kiedy 😉

#2 Ciekawość – pierwszy stopień do… nieba

W nauce języków obcych nastawienie uczącego się do języka może być kluczowym czynnikiem warunkującym postępy w nauce. Językoznawcy przyglądali się nastawieniu do języka francuskiego w kanadyjskim Quebecu w 1970 roku, kiedy to obserwowano napięcie pomiędzy mieszkańcami anglo- i francuskojęzycznymi. Badania wykazały, że anglojęzyczni Kanadyjczycy mający uprzedzenia wobec francuskojęzycznych współobywateli często źle sobie radzili w nauce języka francuskiego, nawet po latach uczenia się go jako obowiązkowego przedmiotu w szkole.

Z drugiej strony, uczący się, którzy chętnie i z ciekawością pogłębiają wiedzę o kulturze języka docelowego, interesują się jego historią, mentalnością ludzi w nim mówiących, skuteczniej radzą sobie w jego nauce. “Ciekawscy” uczniowie są bardziej otwarci na język, chętniej się uczą oraz łatwiej budują pozytywną relację z nauczycielami, którzy im ten język przekazują.

#3 Myślisz zbyt sztywno

Lingwiści odkryli, że uczniowie z niską tolerancją dla niejasności czy dwuznaczności mają tendencję do problemów w nauce języków obcych. Jak wiadomo, każdy język ma swoje nieregularności, wyjątki, trudne słówka, niemożliwe do zapamiętania reguły, na które nie ma wyjaśnienia. Dopóki nie osiągniesz poziomu płynności, zawsze znajdziesz momenty niejasności, niepewności. Jeżeli jesteś typem ucznia, który słysząc nowe słowo zamiast próbować odgadnąć jego znaczenie z kontekstu, uparcie wertuje słowniki, możesz czuć się zestresowany i zdezorientowany np. podczas zajęć z native speakerem. Zamiast się frustrować i hamować poznawanie języka, ćwicz jego rozumienie jako całości – wypowiedzi czy tekstu. Znajdź artykuł w czasopiśmie czy audycję w tv, które postaraj się zrozumieć całościowo, skupiając się i chwytając sens wypowiedzi. Przestań zastanawiać się nad pojedynczymi słówkami, to nie one stanowią o
powodzeniu procesu komunikacji.

#4 Jedyna słuszna metoda

Każdy ma swoją ulubioną metodę nauki, również języków obcych: jedni lubią słuchać i powtarzać słówka z nagrania, inni wolą ćwiczenia z podręcznikiem, jeszcze inni konwersacje z native speakerem. Każdy z tych sposobów jest w porządku, błąd pojawia się wówczas, kiedy polegasz tylko na jednym z nich. Korzystający z wielu metod, ćwiczą różne umiejętności i mają szansę spojrzeć na różne zagadnienia wyjaśnione w odmienny sposób. Co więcej, różnorodność może zapobiec rutynie, która nie pomaga w przyswajaniu wiedzy, procesu długotrwałego i mozolnego przecież.

Przy wyborze zajęć w szkole językowej postaraj się o kurs, który zapewni naukę w obszarach czterech umiejętności językowych – czytania, pisania, słuchania i mówienia. Uczysz się samodzielnie? Spróbuj kombinacji podręczników, lekcji audio i aplikacji do nauki języków obcych.

#5 Strach (ma wielkie oczy)

Nie ma znaczenia, jak dobrze potrafisz pisać w danym języku, że bezbłędnie odmieniasz czasowniki, znasz imponującą listę słownictwa, a testy piszesz na piątki. Aby udowodnić, jak naprawdę wygląda twój poziom znajomości języka obcego, musisz rozmawiać. Kiedy uczniowie w szkole językowej mogą milczeć, a do głosu dochodzą uczucia nieśmiałości lub niepewności, ich ciężka praca jest dodatkowo utrudniona. Boisz się błędów w gramatyce, krępujesz niewłaściwego wypowiadania słów, wstydzisz się kaleczenia języka złym akcentem? Zupełnie niepotrzebnie! To mówienie z błędami jest kluczem do pogłębiania znajomości języka.Dlaczego? Ponieważ daje szanse na ich skorygowanie. Gdy milczysz, a twoja lekcja przebiega niepostrzeżenie w twojej głowie, nikt nie dowie się, że mówione w myślach zdanie ma błąd. A skoro nikt tego błędu nie usłyszy, nikt go nie poprawi! Nie bój się, mów jak najwięcej i przyjmuj uwagi i poprawki, jako największą wartość. Nie bierz ich do siebie, ale dla siebie.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Kompetencje językowe, czyli jakie?

Kompetencje językowe, czyli jakie?

Twoje dziecko uczy się języka obcego? Super. Pamiętaj jednak, że zarówno przy wyborze szkoły, jak i przy ocenianiu postępów w nauce języka, warto brać każdą wartość dodaną, jaka wiąże się z nabywaniem samych kompetencji językowych. Tą wartością dodaną mogą być…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)