Czy możesz nauczyć dziecko języka, którego nie znasz?

Czy możesz nauczyć dziecko języka, którego nie znasz?

 

Dziecko uczące się w szkole zawsze może liczyć na pomoc rodzica. Przynajmniej powinno. Sprawdzanie zadań domowych, pilnowanie systematyczności w nauce, pomoc przy trudniejszych zagadnieniach. Rodzice czesto narzekają, że jakkolwiek zawsze mieli w szkole matematykę czy historię i zawsze mogą wesprzeć swoje pociechy w nauce tych przedmiotów, to niestety, z językami pojawia się pewna trudność. No bo jak pomóc dziecku w nauce języka francuskiego, jeśli znamy tylko angielski (albo rosyjski, który w swoim czasie królował w polskich szkołach i zniknął z nich w zasadzie zupełnie w ciągu roku, dwóch). Zdarza się również, że rodzice mają swego rodzaju “kompleks językowy”, blokadę, bo nie znają żadnego z nich, co skrzętnie ukrywają przez swoje dorosłe życie, coś tam przebąkując o kiepskiej nauczycielce, która zraziła i zostawiła z wyrwą w głowie (w miejscu, gdzie powinna być szufladka z napisem “języki obce”)…

Myślicie, że to sytuacja patowa, że nie da się nauczyć lub pomóc w nauce języka, którego się nie zna? Niekoniecznie. Okazuje się, że nie warto spisywać tej kooperacji na straty, lecz podjąć wyzwanie, by z przyjemnością zbierać jego owoce.

Czy warto się męczyć?

Na początek rozwiejmy tę wątpliwość: tak, korzyści z nauczania dzieci języka bądź języków obcych są nie do przecenienia. Lepszy start w dorosłe życie, lepsze wyniki w szkole, szersza wiedza, rozwinięte umiejętności i kompetencje – nie tylko językowe, ale i społeczne, zwiększone umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdolność do myślenia nieszablonowego. Pomyśl o korzyściach, które cię ominęły i nie pozwól, by stało się tak i z twoim dzieckiem!

Nie czujcie się przytłoczeni

Sama myśl o nauczaniu dziecka języka obcego może wydawać się miażdżąca. A co dopiero obcego na serio! Na szczęście dzisiejsi rodzice mają do dyspozycji szeroki zakres łatwo dostępnych zasobów i możliwości, aby pomóc dziecku w nauce. DVD, programy telewizyjne, książki i czasopisma, gry – wszystko to może być bardzo pomocne. Specjaliści zachęcają do poszukiwania grup rodziców “native speakers”, czyli rodzin obcokrajowców lub mieszanych, gdzie dzieci są bilingwalne. Wspólne spotkania będą jak darmowe korepetycje i coś na kształt immersji językowej (zanurzenia w języku), czyli jednej ze skuteczniejszych metod nauczania języka.

Ucz się razem z dzieckiem

To kolejna niewiarygodnie skuteczna część strategii. Skoro twoje dziecko się uczy, ty ucz się razem z nim! Powtarzajcie razem, odpytujcie się nawzajem, wspólnie rozwiązujcie zadania, śpiewajcie piosenki, oglądajcie filmy czy bajki w oryginalnej wersji językowej. Dziecko chętnie podchwyci ten pomysł, zwłaszcza starsze ucieszy się z takiej “równości”. To przecież sytuacja dość niecodzienna, kiedy to ono może wiedzieć więcej (a nawet z satysfakcją ciebie czegoś nauczyć!), a ty go nie będziesz strofował, jako “wszystkowiedzący”. Więcej bonusów takiego rozwiązania? Niepoliczalna wartość czasu spędzonego wspólnie, bliskość i budowanie więzi.

Bawcie się!

Jeśli chodzi o naukę języka obcego, to hasło powtarza się jak mantra. Nic dziwnego, w przypadku dzieci (choć nie tylko) gwarantuje najlepsze rezultaty. Poszukaj form aktywności językowych dla swojego dziecka, gdzie będzie mogło zdobywać i szlifować swoje umiejętności. Znajdź klubik językowy lub dobry kurs w szkole, która stawia na skuteczne programy nauczania, dostosowane do wieku i stopnia zaawansowania ucznia. Podróżujcie, odwiedzajcie wspólnie miejsca, gdzie można posłuchać i porozmawiać w danym języku. Oglądajcie filmy i bajki bez lektora, programy przyrodnicze, podróżnicze, naukowe w języku obcym.

Nie ma lepszego czasu

Ty się zagapiłeś (no tak, ta straszna pani od francuskiego!), ale nie pozwól, by twoje dziecko zaprzepaściło tę szansę. Każde dziecko rodzi się z umiejętnością mówienia w którymkolwiek z kilku tysięcy języków świata. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dzieci gaworzą artykułując ok. 70 różnych tonów. Jednak z biegiem czasu zaczynają segregować zasoby, odrzucając dźwięki i słowa, których nie słyszą w swoim codziennym otoczeniu. Skorzystaj z niezwykłej zdolności do absorbowania umiejętności językowych dziecka, póki jest… dzieckiem. I pamiętaj, nigdy nie jest za wcześnie, ale też i za późno, co tyczy się również ciebie 😉

Może również to Ciebie zaciekawi?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Mówi się, że młodsze umysły łatwiej przyswajają nowe wiadomości, że chłoną je jak gąbka. Za tą tezą niemal automatycznie pojawia się druga: dorosłym nauka idzie gorzej. Czy rzeczywiście? Czy to tylko próba usprawiedliwiania się oparta na utartych sloganach, w stylu tej o…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)