Czy możesz nauczyć dziecko języka, którego nie znasz?

Czy możesz nauczyć dziecko języka, którego nie znasz?

 

Dziecko uczące się w szkole zawsze może liczyć na pomoc rodzica. Przynajmniej powinno. Sprawdzanie zadań domowych, pilnowanie systematyczności w nauce, pomoc przy trudniejszych zagadnieniach. Rodzice czesto narzekają, że jakkolwiek zawsze mieli w szkole matematykę czy historię i zawsze mogą wesprzeć swoje pociechy w nauce tych przedmiotów, to niestety, z językami pojawia się pewna trudność. No bo jak pomóc dziecku w nauce języka francuskiego, jeśli znamy tylko angielski (albo rosyjski, który w swoim czasie królował w polskich szkołach i zniknął z nich w zasadzie zupełnie w ciągu roku, dwóch). Zdarza się również, że rodzice mają swego rodzaju “kompleks językowy”, blokadę, bo nie znają żadnego z nich, co skrzętnie ukrywają przez swoje dorosłe życie, coś tam przebąkując o kiepskiej nauczycielce, która zraziła i zostawiła z wyrwą w głowie (w miejscu, gdzie powinna być szufladka z napisem “języki obce”)…

Myślicie, że to sytuacja patowa, że nie da się nauczyć lub pomóc w nauce języka, którego się nie zna? Niekoniecznie. Okazuje się, że nie warto spisywać tej kooperacji na straty, lecz podjąć wyzwanie, by z przyjemnością zbierać jego owoce.

Czy warto się męczyć?

Na początek rozwiejmy tę wątpliwość: tak, korzyści z nauczania dzieci języka bądź języków obcych są nie do przecenienia. Lepszy start w dorosłe życie, lepsze wyniki w szkole, szersza wiedza, rozwinięte umiejętności i kompetencje – nie tylko językowe, ale i społeczne, zwiększone umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdolność do myślenia nieszablonowego. Pomyśl o korzyściach, które cię ominęły i nie pozwól, by stało się tak i z twoim dzieckiem!

Nie czujcie się przytłoczeni

Sama myśl o nauczaniu dziecka języka obcego może wydawać się miażdżąca. A co dopiero obcego na serio! Na szczęście dzisiejsi rodzice mają do dyspozycji szeroki zakres łatwo dostępnych zasobów i możliwości, aby pomóc dziecku w nauce. DVD, programy telewizyjne, książki i czasopisma, gry – wszystko to może być bardzo pomocne. Specjaliści zachęcają do poszukiwania grup rodziców “native speakers”, czyli rodzin obcokrajowców lub mieszanych, gdzie dzieci są bilingwalne. Wspólne spotkania będą jak darmowe korepetycje i coś na kształt immersji językowej (zanurzenia w języku), czyli jednej ze skuteczniejszych metod nauczania języka.

Ucz się razem z dzieckiem

To kolejna niewiarygodnie skuteczna część strategii. Skoro twoje dziecko się uczy, ty ucz się razem z nim! Powtarzajcie razem, odpytujcie się nawzajem, wspólnie rozwiązujcie zadania, śpiewajcie piosenki, oglądajcie filmy czy bajki w oryginalnej wersji językowej. Dziecko chętnie podchwyci ten pomysł, zwłaszcza starsze ucieszy się z takiej “równości”. To przecież sytuacja dość niecodzienna, kiedy to ono może wiedzieć więcej (a nawet z satysfakcją ciebie czegoś nauczyć!), a ty go nie będziesz strofował, jako “wszystkowiedzący”. Więcej bonusów takiego rozwiązania? Niepoliczalna wartość czasu spędzonego wspólnie, bliskość i budowanie więzi.

Bawcie się!

Jeśli chodzi o naukę języka obcego, to hasło powtarza się jak mantra. Nic dziwnego, w przypadku dzieci (choć nie tylko) gwarantuje najlepsze rezultaty. Poszukaj form aktywności językowych dla swojego dziecka, gdzie będzie mogło zdobywać i szlifować swoje umiejętności. Znajdź klubik językowy lub dobry kurs w szkole, która stawia na skuteczne programy nauczania, dostosowane do wieku i stopnia zaawansowania ucznia. Podróżujcie, odwiedzajcie wspólnie miejsca, gdzie można posłuchać i porozmawiać w danym języku. Oglądajcie filmy i bajki bez lektora, programy przyrodnicze, podróżnicze, naukowe w języku obcym.

Nie ma lepszego czasu

Ty się zagapiłeś (no tak, ta straszna pani od francuskiego!), ale nie pozwól, by twoje dziecko zaprzepaściło tę szansę. Każde dziecko rodzi się z umiejętnością mówienia w którymkolwiek z kilku tysięcy języków świata. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dzieci gaworzą artykułując ok. 70 różnych tonów. Jednak z biegiem czasu zaczynają segregować zasoby, odrzucając dźwięki i słowa, których nie słyszą w swoim codziennym otoczeniu. Skorzystaj z niezwykłej zdolności do absorbowania umiejętności językowych dziecka, póki jest… dzieckiem. I pamiętaj, nigdy nie jest za wcześnie, ale też i za późno, co tyczy się również ciebie 😉

Może również to Ciebie zaciekawi?

Szkoły językowe w Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy - po prostu - do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) - musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)