Ferie z językiem – odpoczynek i nauka

Ferie z językiem – odpoczynek i nauka

Czas wakacji czy ferii zimowych jest jak nagroda za trud wielomiesięcznej pracy w szkole czy na uczelni. Wyczekiwany przez wszystkich odpoczynek w zasadzie nie skłania do myślenia o wykorzystaniu go w sposób inny niż błogie lenistwo czy szaleństwo w “wyjątkowych okolicznościach przyrody”.

Są jednak tacy, którzy nawet podczas zasłużonych wakacji pragną się uczyć i poszukują sposobów, aby urlopowe wyjazdy wykorzystać dla rozwoju. Do nich swoją ofertę kierują firmy organizujące wakacje lub ferie językowe. Czy warto skorzystać z ich propozycji?

Podróże kształcą

– to hasło z pewnością dotyczy nauki języków obcych. Oczywiście już sam wyjazd zagraniczny jest świetnym sposobem na podniesienie swoich kompetencji językowych. Jeśli jednak wybierzemy wyjazd organizowany przez szkołę językową, całość nabiera bardziej konkretnych kształtów. Zapewnione zajęcia w lektorem, materiały, pomoce multimedialne, a poza tym logistyka: zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje dodatkowe, jak jazda na nartach czy snowboardzie, pływanie na jachcie, wyjścia do teatru, uczestnictwo w koncertach – to wszystko sprawia, że możemy skupić się tylko na odpoczynku i czerpać korzyści z nauki. Poza tym nie musimy się martwić o dopasowanie programu wyjazdu do wieku czy poziomu zaawansowania w znajomości języka. Po prostu wybieramy odpowiadającą nam lub naszemu dziecku grupę.

Sport to zdrowie

– kolejny slogan, którego słuszności nie będziemy podważać. Językowe obozy sportowe to idealny pomysł dla osób, które lubią wysiłek fizyczny i nie wyobrażają sobie zimy bez nart czy deski, dla rodziców, którzy dbają o kondycję fizyczną swoich pociech. Połowa dnia na stoku i dwie, trzy godziny na ciekawie zorganizowanych zajęciach z native speakerem to świetna proporcja. Dotleniony, naładowany endorfinami organizm łatwo przyjmie porcję wiedzy. Zwłaszcza jeśli ta podawana jest w formie ciekawych warsztatów w wesołym gronie, z którym dopiero co szusowaliśmy po śniegu.
Wśród form, jakie szkoły językowe proponują podczas wyjazdów tego rodzaju raczej nie znajdziemy typowo lekcyjnych zajęć. Zamiast tego spotkania obfitują w gry, zabawy, realizowanie projektów, jak np. przygotowanie przedstawień lub nagrywanie amatorskich filmów w danym języku, etc. Wiele z nich kładzie nacisk na konwersację, przełamywania strachu przed mówieniem, praktyczny aspekt języka.

Za granicą

Zagraniczne obozy czy kolonie językowe to z pewnością najbardziej efektywny sposób na naukę języka podczas wakacji.
Prócz zajęć przewidzianych w programie uczestnik ma kontakt z językiem właściwie wszędzie: na plaży, ulicy, w restauracji, sklepie. To takie wakacyjne “zanurzenie w języku”, które pogłębia dodatkowo sytuacja, gdy zakwaterowanie nie jest w hotelu, a “u rodziny”. Goszczący obozowicza rozmawiają z nim w swoim ojczystym języku, co wymusza taką samą reakcję. Takie “wrzucenie na głęboką wodę” – daje możliwość osłuchania się z językiem, poznania słownictwa spoza sztywnych podręcznikowych dialogów, “złapania” odrobiny codziennego slangu i podejrzenia życia autochtonów, co również ma nieocenioną wartość.

Co jeszcze zyskamy podczas tak spędzonych wakacji? Spotkania z ludźmi z całego świata, zawieranie znajomości, poznawanie obcego kraju, jego kultury, kuchni, tradycji.

W Polsce

W ofertach firm organizujących wakacje połączone z nauką języka obcego nie brakuje kierunków w granicach naszego kraju. Morze, jeziora, góry, urokliwe miejscowości – jest w czym wybierać. Zajęcia językowe połączone z aktywnym wypoczynkiem na stoku, jeziorze czy nadmorskiej plaży i bogatym programem rekreacyjnym i kulturalnym zachęcają.
Grupy uczestników dopasowanych wiekiem i poziomem znajomości języka to świetne “towarzystwo” do nauki. Kolonie językowe w kraju to również lepsza propozycja dla młodszych dzieci, debiutujących na wakacjach bez rodziców. W przypadku “ataku tęsknoty” (z obu stron 😉 ) zawsze można zorganizować podnoszące na duchu odwiedziny. Wakacje w Polsce zachęcają także ceną.

Sprawdź dokładnie

Aby wybór wakacji z językiem okazał się trafiony, warto dokładnie prześledzić opinię organizatora. W internecie, wśród byłych kursantów, lektorów, nauczycieli i rodziców. Zwróćcie uwagę nie tylko na ciekawy program nauczania, wykwalifikowaną kadrę, ale i sprawdzone warunki zakwaterowania i dbałość o bezpieczeństwo uczestników.

Poszukiwania możecie zacząć od naszej zakładki http://langzie.pl/ferie/,
zawierającej wiele sprawdzonych ofert w kilkunastu lokalizacjach, w kraju i za granicą. Wystarczy wybrać język, miejsce, termin, a następnie prześledzić formułę i program obozu, by już za chwilę cieszyć się udanym odpoczynkiem połączonym z nauką języka obcego.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Pozna(j)ń język angielski

Poznań to nie tylko koziołki, browary „Lech” czy sporty zespołowe. To także przyjazne otoczenie, otwarty i perspektywiczny rynek pracy, bardzo obszerny edukacji (i to nie tylko spod znaku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza) czy kultury. Dla wielu Poznań to także bardzo wyrazisty kawałek Polski, z lokalną gwarą i specyficznymi naleciałościami językowymi. Tak wiele atrakcji i wyzwań w jednym mieście? Tak, a to przecież nie wszystko.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)