Indywidualne zajęcia z lektorem – zalety i wady

Indywidualne zajęcia z lektorem – zalety i wady

Wymagania zawodowe, nagły wyjazd, perspektywa pracy w zagranicznej firmie, zmiana stanowiska na specjalistyczne w międzynarodowej ekipie - to tylko kilka z szeregu możliwych powodów, dla których wiele osób decyduje się na naukę języka obcego w trybie indywidualnym. To bardzo popularna praktyka, oceniana jako szybsza, bardziej skuteczna. W czym jeszcze tkwią jej zalety i czy ma jakieś wady?

 

All eyes on you

Z pewnością w sytuacji jeden-na-jeden cała uwaga nauczyciela skupiona jest na uczniu. Czy to plus, czy minus sytuacji? Kursant, który jest jedynym odbiorcą komunikatu słucha uważniej, więcej też siłą rzeczy mówi – nie ma wyboru 😉 Trudno również o chwile, kiedy uczeń siedzi i się nudzi, czekając aż nauczyciel np. objaśni coś innej osobie.
Lekcje indywidualne są skrojone na miarę danego ucznia. Jeżeli potrzebuje on przyswoić więcej słownictwa technicznego czy biznesowego, nauczyciel tak właśnie komponuje zajęcia, aby wyniósł z nich pożądaną wiedzę. Również poziom lekcji jest dostosowany do możliwości kursanta, dzięki czemu czas poświęcony na naukę wykorzystany jest w pełni.
Oczywiście i ten kij ma dwa końce. Bezustanna interakcja z lektorem i dynamiczne tempo zajęć nie daje czasu na spokojne przeanalizowanie zaprezentowanego materiału. To może być męczące, a może nawet frustrujące, gdy trafi się trudniejszy temat, a nauczyciel galopuje z materiałem.

Komfort dla osobowości

Indywidualne zajęcia nie nadają się dla wszystkich typów osobowości. Presja, jakiej poddawany jest będący ciągle “pod ostrzałem” uczeń może być męcząca. Za to osoby nieśmiałe, introwertyczne, które nie za dobrze czują się w grupie – docenią kameralne spotkania w formie korepetycji. Praca z lektorem może stać się początkiem odblokowania trudności w mówieniu w języku obcym. Zajęcia z korepetytorem okażą się korzystniejsze w przypadku osób mających trudności z koncentracją. Nadmierna ilość bodźców, jakie serwuje praca w wieloosobowej grupie bywa rozpraszająca. Zajęcia w duecie pozwalają na skupienie się na treści zajęć. Nauka jest więc bardziej wydajna.

Elastyczność i wygoda

Wybierając indywidualne korepetycje mamy sporą dowolność w kwestii organizacji czasowej zajęć. To istotne zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, które pracują zmianowo, nieregularnie.
Elastyczność dotyczy również dostosowania kształtu zajęć nie tylko do naszego poziomu, ale i do celu, w jakim chcemy się go nauczyć. Czasami przedmiotem kursu mają być tylko konwersacje, bez wgłębiania się w gramatykę, innym razem właśnie “poukładanie” teorii, gdy po kilku latach za granicą okazuje się, że zaistniała potrzeba posługiwania się bezbłędną angielszczyzną, a nie potoczną. Bywa, że nowa praca w zagranicznym koncernie wymaga znajomości słownictwa z zakresu ekonomii. Spotkania z korepetytorem specjalizującym się w tych dziedzinach od strony językowej to dobry kierunek. Lekcje ‚jeden-na-jeden’ mogą być również wstępem do wejścia w zajęcia grupowe, aby wyrównać braki, podciągnąć się w konkretnych umiejętnościach, bez których funkcjonowanie w grupie będzie niemożliwe lub utrudnione.

Na minus

Brak kontaktu z innymi uczniami zabiera możliwość konfrontowania swoich umiejętności z innymi. Grupa mobilizuje do zrównywania swoich umiejętności z najlepszymi. Lekcje indywidualne dają mniej możliwości w konstrukcji formy zajęć – ani zadania w grupach, parach, ani dramy czy inne przejawy interakcji nie będą tu możliwe. Oczywiście to daje miejsce dla monotonii i poczucia jednakowości, przewidywalności zajęć, zwłaszcza, jeśli lektor nie będzie się starał, by to zmienić.
Wadą jest również cena. Lekcje indywidualne są przynajmniej dwukrotnie droższe niż kurs grupowy.

Jak wybrać?

Niejednokrotnie potrzeba jest wiele czasu i zabiegów, zanim znajdziemy najbardziej efektywną formę nauki dla siebie. Aby przyśpieszyć proces poszukiwań, warto zrobić analizę swoich potrzeb i znaleźć cel nauki. Istotne jest również oszacowanie możliwości czasowych oraz finansowych. Wiele zależy oczywiście od lektora. Lepiej poświęcić nieco czasu na znalezienie takiego, którego doświadczenie i umiejętności w organizowaniu ciekawych i różnorodnych zajęć indywidualnych zapobiegnie znużeniu nauką. Spójrzcie również na swoje predyspozycje osobowościowe – czy jesteście “zwierzętami stadnymi”, czy lepiej pracuje się wam w uszczuplonym gronie?

Może również to Ciebie zaciekawi?

8 sposobów na motywowanie uczniów do nauki języka

8 sposobów na motywowanie uczniów do nauki języka

Motywacja jest motorem, w zasadzie niezbędnym dla powodzenia planowanych czy rozpoczętych działań. To oczywiste, w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Jednak już mniej oczywiste jest to, jak ją zdobyć, utrzymać i wykorzystać jej moc.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)