Jak wprowadzić dziecko do nauki języka obcego?

Jak wprowadzić dziecko do nauki języka obcego?

 

Kiedy pada decyzja o rozpoczęciu nauki języka obcego przez wasze dziecko, warto zastanowić się, jak wprowadzić malucha w ten temat. Sposobów jest wiele, wybranie takiego, który będzie zgodny z osobowością dziecka, jego naturą, ale też możliwościami, jakie macie wy, jako rodzice, jest niezwykle istotne. Metoda startu może zaważyć na powodzeniu całego procesu. Ważne, by była niewymuszona i w jak najbardziej naturalny sposób “zaanonsowała” dziecku język obcy. Oto kilka sposobów na rozpoczęcie tej znajomości.

Zanurzenie w języku

Immersja, czyli „zanurzenie” w języku obcym jest najlepszą i najbardziej efektywną metodą uczenia dzieci języka obcego. Sukces tej metody oparty jest na podstawowym założeniu, że uczenie języka obcego odbywa się w sposób jak najbardziej zbliżony do nauki języka ojczystego. Wykorzystywana jest np. w placówkach tak zwanych “językowych”, w których nauka drugiego języka jest zintegrowana z realizowanym programem nauczania. Wszystkie zajęcia w przedszkolu: przyrodnicze, muzyczne, gimnastyka oraz zwykłe rozmowy między uczniem a nauczycielami odbywają się w język docelowym. Znana jest też metoda dwukierunkowej imersji, kiedy w jednej grupie spotykają się uczniowie-użytkownicy swojego języka ojczystego z uczniami-użytkownikami docelowego języka obcego. Uczniowie, komunikując się między sobą, uczą się od siebie nawzajem. Taką mini-immersję można uzyskać np. spotykając się z rodzinami obcokrajowców i pozwalając na wspólną zabawę dzieci z różnych kręgów językowych.

Język obcy poza szkołą

Zajęcia w szkołach językowych mogą dać możliwość poznania języka obcego w środowisku, gdzie zwyczajowe programy nauczania nie są dostępne. Ciekawie zaaranżowane lekcje, a właściwie, to najlepiej, żeby te spotkania nie miały wiele wspólnego z lekcjami, a były raczej zabawą i nauką “przy okazji”, to świetny sposób na spędzenie popołudnia, sobotniego poranku z rówieśnikami. Takie zajęcia pozalekcyjne są również dobrym sposobem na naukę języków, które są mniej popularne i nie uczy się ich w szkołach publicznych.

Czytamy i oglądamy w języku obcym

To genialny pomysł na wprowadzenie dziecka w świat obcego języka, zapoznanie z jego brzmieniem, a potem także oswojenie z różnicami w jego graficznym zapisie. W krajach skandynawskich obcojęzyczne filmy emitowane są z napisami, co ma genialny wpływ na znajomość języka angielskiego, z którym można osłuchać się już od dziecka. Nasze dzieciaki otoczone są ekranami: telewizorów, tabletów, smartfonów, wykorzystajcie to na przemycenie treści w języku obcym. Instalując gry na komputerze, odtwarzając kreskówki w ulubionymi bohaterami, wybierajcie te w wybranej wersji językowej. A na wieczór bajka, rymowanka czy kołysanka po angielsku, hiszpańsku czy szwedzku.

Mówcie do nich w języku obcym

Jeżeli czujecie się na siłach, śmiało, mówcie do dzieci jak najwięcej w danym języku. Nie chodzi o złożone wypowiedzi, ale np. o odpowiadanie na zadane pytania albo zadawanie ich właśnie w tym języku. Podając jabłko, mówcie: “Here is an apple for you”, a już niedługo zupełnie naturalnie będzie odpowiadało wam “Thank you!”. Dziękujcie, przepraszajcie, wołajcie, używając danej mowy. Niech to będzie częścią waszego codziennego funkcjonowania, a w przyszłości, jeśli poczujecie się na siłach, będziecie mogli ustanowić np. “Włoskie piątki” i nie będzie tu chodziło o spaghetti na kolację (choć, czemu nie!), lecz o umowny zakaz mówienia tego dnia w innym języku niż włoski właśnie.

Podróże uczą

Odwiedzenie obcego kraju będzie dla dzieci najwspanialszym wprowadzeniem do nauki języka obcego. To doświadczenie być może odkryje przed nimi nowe zjawisko: “Wow, nie wszyscy na świecie mówią po polsku!”, pokaże inną kulturę, kuchnię, przyrodę – to mogą być przełomowe momenty w ich życiu. Uświadamiajcie im istnienie różnych narodowości, jeśli nie przez podróże do innych krajów, to może wizyty w dzielnicach, gdzie jest wielu obcokrajowców, w restauracjach z kuchnią chińską, włoską, grecką, gdzie właściciele i kucharze są przedstawicielami tych krajów. Zwracajcie dzieciom uwagę, wzbudzajcie zainteresowanie innymi językami, to że ktoś przywitał się z wami w sposób zupełnie inny, niż znane wszystkim “Cześć” może być początkiem ciekawej rozmowy.

Zrób z tego zabawę!

Kiedy dziecko tylko poczuje, że właśnie próbuje je się czegoś nauczyć, może szybko stracić zainteresowanie tematem. Niestety, bardziej uparte egzemplarze mogą odmówić współpracy na długo! Tak zaaranżujcie wasze próby przemycania językowych “lekcji”, żeby w ogóle nie poczuły ciężaru przyjmowanej wiedzy. Wplatajcie obcojęzyczne wyrazy, konstrukcje, zwroty w formie zabawy, naturalnie, bez parcia. Nie poddawajcie się, dzieci miewają gorsze okresy, “obrażają się” na język. Wiedzą to zwłaszcza rodzice dzieci bilingwalnych, kiedy nagle dziecko odmawia mówienia w jednym z nich (zazwyczaj tym, w którym nie mówią jego rówieśnicy, dodatkowym). Kontynuujcie swoje działania, nie przestawajcie “dostarczać” im możliwości kontaktu z językiem. Stała dostępność języka pozwoli na utrzymanie dotychczasowego poziomu znajomości.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Pomieszanie z poplątaniem, czyli ‚dwa języki obce’ w jednej głowie

Pomieszanie z poplątaniem, czyli ‚dwa języki obce’ w jednej głowie

Znajomość jednego języka obcego to dziś często za mało. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę: angielski i niemiecki, angielski i hiszpański, niemiecki i rosyjski… Takie są wymagania rynku i nikogo dziś nie dziwi, że już w szkole podstawowej wprowadzany jest drugi język obcy.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)