Kursy językowe: specjalistyczny czy biznesowy?

Kursy językowe: specjalistyczny czy biznesowy?

Kursy językowe to nie tylko proste lekcje, na które zapisujemy się ze względu na chęć poznania podstaw języka, być może doszlifowania dotychczasowego poziomu, czy dostosowania się do tymczasowych trendów na rynku pracy. Warto podejść do nich nieco węziej i dopasować kurs względem siebie tak, by lepiej przyswoić wybrany język.

Nasza początkowa decyzja na pewno zdeterminuje ostateczny poziom naszej nauki. Jeśli jesteśmy, lub planujemy być, aktywni zawodowo, naszym pierwszym wyborem powinien być kurs specjalistyczny lub biznesowy. Z pozoru podobne, mają jednak inne założenia.

– Kurs specjalistyczny

Najtrudniejszy z kursów, zarówno do podjęcia nauki, jak i – niestety – znalezienia odpowiedniej oferty wśród szkół językowych. Węższy i trudniejszy, bo specjalistyczny zasób słów, a do tego ograniczona popularność danej mowy powodują, że stosunkowo niewiele osób decyduje się na podjęcie wyzwania. Niesłusznie. Specjalistyczne słownictwo daje bowiem możliwość bardziej wszechstronnej i złożonej znajomości danego języka, a to z kolei stwarza szansę na zdobycie przewagi np. na rynku pracy czy w ramach awansów zawodowych. I to pomimo iż najłatwiej odbyć jest kurs specjalistyczny w języku angielskim, jako tym międzynarodowym i najpowszechniejszym w użyciu.

Kurs specjalistyczny skierowany jest do grup zawodowych i program, jaki w ich ramach jest przerabiany, obejmuje słownictwo niezbędne w danym zawodzie lub branży. Jednak, co też nie jest bez znaczenia, jego program obejmuje zarówno naukę języka technicznego, ale też ogólnego. Mamy zatem podwójny zysk, a dodatkowo każdy taki kurs językowy przygotowuje swoich uczestników do certyfikowanych egzaminów, których zdanie wymagane jest w danym sektorze.

Jedne z najpopularniejszych kursów specjalistycznych obejmują zdobycie kompetencji w zakresie znajomości języka prawniczego. Znajdziemy je np. w warszawskiej szkole TFLS czy katowickiej SJO „Maximus”. Ze względu na poziom trudności są one przeprowadzane w grupach kilkuosobowych (najczęściej 4-6), a często nawet indywidualnie.

– Kurs biznesowy

Skierowany przede wszystkim do tych, którzy muszą porozumiewać się językiem angielskim w miejscu pracy. Najczęściej – pracowników międzynarodowych korporacji lub firm eksportujących towary za granicę. Może mieć też charakter kursu ogólnego języka biznesu, którego głównym elementem będzie nacisk położony na poszczególne elementy komunikacyjne: prelekcje, prezentacje, wykłady, rozmowy biznesowe, a nawet rozmowy kwalifikacyjne. Ich ważnym składnikiem jest włączenie w ramy nauki elementów z aktualnych zagadnień rynkowych czy – ogólnie – biznesowych.

Podobnie jak w przypadku kursów specjalistycznych, także biznesowe opierają się na języku angielskim. Można jednak znaleźć wyjątki, do których należy m.in. gdańskie „Studio Językowe”, zapraszające na biznesowy język hiszpański, czy o znacznie szerszej ofercie szkoła „Prestige Lingua” (biznesowy kurs norweskiego, niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego). Niektóre szkoły dzielą także kursy biznesowe ze względu na wiek – na te dedykowane osobom dorosłym lub kierowane do młodych.

Oba typy kursów mogą przebiegać w formie przyspieszonej, czyli kursów wakacyjnych lub jednomiesięcznych, prowadzonych w małych grupach lub indywidualnie. W obu przypadkach są to zawsze kursy o charakterze praktycznym, konwersacyjnym. Prowadzącymi mogą być zarówno native speakerzy, jak też polscy lektorzy.

 

Sprawdź wyjazdowy językowe oraz kursy językowe stacjonarne

.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

Jeżeli uczycie się języka obcego i macie za sobą pierwsze próby porozumiewania się w nim, prawdopodobnie już wiecie, że nic tak nie pomaga w przekazaniu swojej myśli, jak pokaźna (hmm, zadowalająca na pewno) baza słownictwa. Jak pomóc sobie z tworzeniu katalogu słówek,…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)