„Moje miasto, a w nim…”, czyli dokąd po naukę?

Wybór miejsca do nauki języka obcego to nie tylko wybór odpowiedniej placówki, do której będzie nam wygodnie dojść lub dojechać. To także wyłowienie spośród dostępnych ofert szkół takiego miejsca, w którym będziemy czuli się dobrze, które także spełni nasze oczekiwania względem np. renomy placówki. Bez wątpienia jednak jednym z podstawowych czynników, które determinują nasz ostateczny wybór, jest miasto, w którym przyjdzie nam się uczyć.

Odpowiednie środowisko, klimat, ludzie – podobnie jak studia wybierane są często pod kątem jakości i marki otoczenia akademickiego. Największe, i najpopularniejsze w Polsce, to Warszawa, Kraków i Wrocław.

Po język do stolicy

W Warszawie – wiadomo, największym ośrodku naukowym kraju – znajdziemy ponad 300 szkół językowych, zarówno „zsieciowanych” (m.in. Archibald, Profi-Lingua, British School, Earlystage), jak też pomniejszych, z pojedynczymi placówkami. Poza „standardowymi” językami będziemy mogli poznać podstawy komunikacyjne (lub wejść na bardziej zaawansowany poziom) takich języków jak macedoński (szkoła językowa Centrum Europy), szwedzki (np. Poliglota czy sieć TFLS), chiński (Nihao, Pi School, Lexis), czy grecki (Poliglota, Centrum Europy). Poruszanie się po bogatej mapie warszawskich szkół lepiej oprzeć na sprawdzonych narzędziach internetowych, wyszukujących i selekcjonujących placówki uczące obcych języków. W takim zagęszczeniu samych szkół, ale i przy rozległości miasta (a wiele z nich znajduje się w sporo oddalonych od jego centrum dzielnicach), warto zawczasu dobrać sobie najwygodniejsze miejsce do nauki.

sprawdź szkoły językowe w warszawie: hiszpański warszawa .

Kraków – Miasto Królów i dawna stolica Polaków

Drugim (a dla wielu i pierwszym) ośrodkiem akademickim i edukacyjnym w kraju jest stolica Małopolski: Kraków. Znacznie skromniejsza oferta szkół językowych („zaledwie” ok. 60), jednak z jednym, niezaprzeczalnym atutem: bliskim położeniem względem centrum miasta. Do tego dochodzi oferta języków: mowy narodów nordyckich (norweski, duński, szwedzki czy fiński) z łatwością nauczysz się w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak Sloth’s School czy Soul – School of Unique Languages. W tej pierwszej dodatkowo poznasz język albański, baskijski, farerski, indonezyjski, jidysz, staro-cerkiewno-słowiański, a nawet ladino (czyli dialekt judeo-hiszpański). Oferta wielu szkół wykracza poza standardową naukę, a znajdziemy w niej też m.in. zajęcia dedykowane osobom, które interesuje węższy zakres edukacji, na przykład kwestie tłumaczeń i przekładów.

Zresztą, rozdrobiona i wysoko wyspecjalizowana i zindywidualizowana oferta szkół to niewątpliwie największa zaleta krakowskich placówek. oczywiście znajdziemy też w mieście szkoły należące do ogólnopolskich sieci, ale to tym mniejszym podmiotom warto poświęcić swoją uwagę przy wyborze.

Szkoły językowe Kraków .

Wrocław: nauka w kulturalnej stolicy Europy

Stolica Dolnego Śląska to miejsce pod jednym względem podobne do Krakowa. We Wrocławiu nie znajdziemy bowiem setek szkół językowych (a tylko ok. 50), jednak ich usytuowanie i bogata oferta może się równać z najlepszymi pod każdym względem. obok takich sieci jak Earlystage, w mieście trafimy z reguły do mniejszych placówek lub niewielkich sieci lokalnych (szkoła Satisfaction). Słuchacze szkół językowych nie będą jednak mieli bardzo szerokiego wyboru języków – najpopularniejsze pozostają angielski i niemiecki (ten głównie ze względu na stosunkowo bliskie sąsiedztwo). Znajdą się jednak, jak zawsze, wyjątki. I tak: arabskiego nauczymy się w SJO Inspiration, czeskiego poza wspomnianą także np. w Cambridge School, a holenderskiego czy jednej z mów skandynawskich w Yes-T. Nie można zapominać, że Wrocław to jednak jedno z najważniejszych i najbardziej malowniczych, klimatycznych miast Europy. A to także nie jest bez znaczenia. W końcu – jeśli uczyć się, to „w” i „z” właściwym klimatem.

Szkoły językowe Wrocław

Trzy miasta, trzy różne ośrodki edukacyjne, trzy zróżnicowane oferty dla nauki języków obcych. Zanim wyruszycie na podbój jednego z nich i na własną rękę będziecie szukali odpowiedniego dla siebie miejsca, warto zaoszczędzić czasu i energii i zdać się na zawodowców od wyszukiwania, jak Langzie. Będzie o wiele łatwiej, i z większą gwarancją satysfakcji. Choć ostatecznie i tak najwięcej zależy od nas.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Ferie z językiem – odpoczynek i nauka

Ferie z językiem – odpoczynek i nauka

Czas wakacji czy ferii zimowych jest jak nagroda za trud wielomiesięcznej pracy w szkole czy na uczelni. Wyczekiwany przez wszystkich odpoczynek w zasadzie nie skłania do myślenia o wykorzystaniu go w sposób inny niż błogie lenistwo czy szaleństwo w “wyjątkowych okolicznościach przyrody”.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)