Najlepsza szkoła językowa – jak ją wybrać?

Najlepsza szkoła językowa – jak ją wybrać?

Co liczy się najbardziej? Opinia rodziny, a może zdanie znajomych? Komentarze w internecie, czy też warto jednak oprzeć się na ogólnodostępnych rankingach i zestawieniach popularności szkół? Postawić na wiedzę praktyczną, czy może teoretyczną? Zawierzyć (ten raz, chciałoby się powiedzieć) reklamie, oficjalnym stronom WWW tych szkół albo ich profilom na portalach społecznościowych, czy zdać się całkowicie na oceny wystawione placówce przez specjalistów? Dylematów sporo, podobnie jak szeroki jest wybór. Który zatem będzie najlepszy?

Ostrożnie z rankingami

najlepsze szkoły językoweRankingi zewnętrzne mają to do siebie, że ich twórcy posługują się w nich kilkoma zmiennymi, bardzo wieloma wskaźnikami, które ostatecznie składają się na jedną notę, choć w indywidualnym zestawieniu mogą znaczyć coś zupełnie innego. Przykłady? Zasoby biblioteczne lub baza materialna (np. wyposażenie szkoły), albo jeszcze dalej idąc: jej usytuowanie. Co z tych wskaźników może wynikać? Że szkoła mieści się w centrum miasta, skąd łatwo jest się przemieszczać, że ma bogato wyposażoną bibliotekę, oraz że właśnie zakupiono do niej nowy, ładny sprzęt (np. krzesła). W rzeczywistości mogą to być jedyne jej atuty, ale wysoka nota spowoduje, że w rankingu jest końcowa ocena będzie wyższa. Jeśli jeszcze okaże się, że placówka w jakikolwiek sposób powiązana jest z komitetem organizacyjnym rankingu (np. poprzez kadrę czy nawet samo miasto), do wiarygodności jej krańcowej oceny wypada podejść z dozą ostrożności. Wszystkie rankingi same w sobie są zestawieniami rozmaitych kryteriów, dlatego też kryterium ograniczonego zaufania warto sobie na wstępie założyć.

Sam decydujesz, co w szkole jest najlepsze

Właśnie: co jest najlepsze tylko dla Ciebie, i według Ciebie?! Native speakerzy, wysoko wyspecjalizowana, kadra profesorska, a może stawiasz na wiek prowadzących i ich dorobek? A może na pierwszym miejscu postawisz na szeroki wachlarz możliwości i form nauczania: od studiów i kursów stacjonarnych, po niestacjonarne. A może atrakcyjność podnoszą wyjazdy studyjne, zagraniczne kursy wyjazdowe, możliwy dojazd do klienta, do wyboru elastyczne godziny, nauka w weekendy lub zintensyfikowany i zamknięty w jednym miesiącu kurs? I jeszcze promowanie osób, które zdecydują się na podjęcie nauki kilku języków naraz. Tu też trzeba uważać, albowiem zbyt dobrze brzmiące programy nauczania i oferowane możliwości, z reguły dostosowujące szkołę do ucznia, a nie odwrotnie, mogą kryć wiele pułapek lub – po prostu – niedopowiedzeń. A te w ogólnym rozrachunku rzadko wychodzą in plus.

Na ratunek: internet!

Nie należy jednak od razu przekreślać wszystkiego, co zostało napisane (np. w prasie czy internecie) lub opisane (w rankingach, zestawieniach itp. „notowaniach”), lecz podejść do sprawy spokojnie, rzeczowo, i z otwartym umysłem. Każdy wykaz, każde zestawienie może być dla nas wskazówką co do tego, nad czym powinniśmy się niżej pochylić i czemu lepiej przyjrzeć. Podobnie każda – pozytywna lub negatywna – opinia internauty (nawet, jeśli hejterska lub pachnąca autopromocją), opublikowany komentarz absolwenta danej szkoły na forach lub oficjalnych profilach w social mediach; nic w pośpiechu i bez pokrycia. Wszystkie rankingi i zewnętrzne polecenia najlepiej jest potraktować jako punkt wyjścia do poszukiwań, a nie wyrocznię. Podobnie profesjonalne wyszukiwarki szkół, które ułatwiają nam uwiarygodnić każdy efekt wyszukiwania i, w skrócie, robią za nas najtrudniejszą robotę. Internet jest więc idealnym źródłem, i czy nam się to podoba, czy nie – dziś w pewnym sensie najbliższym. Z pewnością efekt takiego sieciowego researchu, jeśli nie podejmiemy się ocen dla siebie zbyt impulsywnie i bezrefleksyjnie, okaże się pozytywny. A potem? Pozostanie nam się jedynie zabrać do nauki!

Sprawdź najlepsze szkoły językowe w okolicy dzięki wyszukiwarce Langzie!

Może również to Ciebie zaciekawi?

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pełną parą zaczynają pracować szkoły językowe. Rodzice planują swoim pociechom zajęcia dodatkowe, a wśród nich stałą pozycją są dodatkowe, pozaszkolne (i poza-przedszkolne) lekcje języka obcego. Warto wykorzystać niezwykłą chłonność dziecięcych umysłów i począwszy od 4-6 roku…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)