Najlepsze bezpłatne aplikacje do nauki języków obcych.

Najlepsze bezpłatne aplikacje do nauki języków obcych.

W czasach, gdy korzystanie z urządzeń mobilnych jest dla nas codziennością, gdy nasze telefony podłączone do internetowej sieci pomagają nam w pracy, zastępują przewodnika w podróży czy dostarczają rozrywki, warto zastanowić się nad wykorzystaniem ich także jako źródła wiedzy. Nowoczesne technologie coraz częściej sprzyjają nauce, w tym nauce języków obcych.

Obecnie wybór aplikacji, które  oferują nam pomoc w doskonaleniu języków jest ogromny. Trudno jednoznacznie ocenić, które z nich są najlepsze czy najbardziej skuteczne. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Znajdziemy aplikacje stworzone z myślą o dzieciach, takie które za cel stawiają sobie naukę słownictwa czy uczą poprawnej wymowy. Zróżnicowanie szaty graficznej, zakresu materiału, metody i intensywności nauki pozwala dopasować wybór aplikacji do własnych potrzeb. Nic nie szkodzi również na przeszkodzie, by korzystać z kilku różnych jednocześnie. My przedstawiamy sześć bezpłatnych aplikacji do nauki języków obcych na urządzenia mobilne, które uznaliśmy za najciekawsze obecnie na rynku.
Jest to nasz subiektywny wybór 😉

 

Duolingo

 

Duolingo to jedna z najpopularniejszych i najlepszych aplikacji do nauki języków obcych na rynku. Od pierwszej chwili urzeka nas ładnym, przejrzystym designem oraz łatwością obsługi. Mając przyjemną formę gry stara się uczyć nas wszystkich czterech podstawowych kompetencji językowych tj. mówienia, słuchania, czytania i pisania. Nauka odbywa się poprzez wykonywanie zróżnicowanych zadań. Mogą to być np. tłumaczenia w dwie strony, ćwiczenia ze słuchu, dopasowywanie rysunków do słów, powtarzanie fraz z odpowiednim akcentem czy testy wyboru. Nie znajdziemy tu jednak typowych lekcji czy słówek, które możemy wcześniej przejrzeć i zapamiętać. Nowe zwroty są płynnie dorzucane w trakcie gry. Jeśli rozwiązujemy zadania poprawnie przechodzimy do kolejnych lekcji. Odważni mogą spróbować rozgrywki w trybie “Test”, gdzie złe odpowiedzi skutkują stratą “życia” i cofnięciem nas do niższego etapu.

Aplikacja stara się na wiele sposobów zachęcać nas do wykonywania kolejnych ćwiczeń i motywować do regularnej nauki. Na początku określamy swój dzienny cel, czyli ile minut w ciągu dnia chcemy poświęcić na naukę. Przechodząc kolejne poziomy (lekcje) zdobywamy punkty doświadczenia, którymi możemy rywalizować ze swoimi znajomymi (podgląd rankingu znajomych i ich wyników). Duolingo zmusza nas także  do regularnych powtórek. Po pewnym czasie od ukończenia danego poziomu musimy go powtórzyć, jeśli chcemy, by świecił pięknym złotym kolorem zwycięstwa. Co jakiś czas otrzymujemy również maile i powiadomienia zachęcające do kolejnych lekcji oraz statystyki dotyczące naszej obecności na platformie, liczby dni poświęconych na naukę czy naszych postępów. Do wyboru mamy kilka języków, w tym także tych mniej popularnych jak np. szwedzki czy klingoński! Niestety tylko język angielski posiada polski interfejs.

bezplatna aplikacja duolingobezpłatna aplikacja duolingo

Platformy: iOS, Android, Windows Phone / darmowa

 

Memrise

 

Memrise to kolejna ciekawa i bardzo popularna aplikacja. W użytkowaniu przypomina trochę naukę z fiszkami, czyli małymi karteczkami uczącymi nas znaczenia poszczególnych słów i zwrotów. Polega głównie na powtarzaniu i zapamiętywaniu informacji w odpowiednich odstępach czasu jednak wykorzystuje przy tym najnowsze osiągnięcia w dziedzinie mnemotechniki. Zadaniem użytkownika aplikacji, choć spokojnie można by go nazwać też graczem, jest udzielenie jak największej ilości poprawnych odpowiedzi. Jeśli z jakimś słowem bądź zwrotem mamy kłopoty będzie się ono pojawiało częściej, jeśli nie mamy, zobaczymy je sporadycznie. Ma to oczywiście za zadanie ułatwić nam opanowanie materiału w najbardziej optymalny sposób zwiększając łatwość i szybkość zapamiętywania. Rozwiązując poprawnie kolejne zadania otrzymujemy punkty. Im więcej ich zdobywamy tym wyżej jesteśmy w ogólnej klasyfikacji użytkowników czyli Weekly Leaderboards. Jak można zauważyć także i ta aplikacja, podobnie jak Duolingo, zakłada, że  rywalizacja jest  jednym z lepszych motywatorów systematycznej nauki.

Memrise skupia się głównie na nauce języka angielskiego, choć do wyboru mamy około 200 innych języków np. niemiecki, francuski, hiszpański itd. Co ciekawe większość materiałów tworzy społeczność skupiona wokół platformy. Aplikacja wydaje się w wielu względach bardziej elastyczna niż Duolingo. Po pierwsze możemy wybrać sobie dokładnie takie kursy i doskonalić takie elementy języka, które najbardziej odpowiadają naszym aktualnym potrzebom np. język biznesowy przed ważną rozmową rekrutacyjną czy idiomy, którymi zaskoczył nas anglojęzyczny znajomy. Sami także np. przygotowując się do egzaminu czy klasówki, możemy stworzyć własny kurs z materiałami dobranymi tylko pod tym kątem. Istotną informacją jest także to, że aplikacja działa w trybie offline, więc nawet bez dostępu do internetu nie musimy porzucać nauki. 

najlepsze bezpłatne aplikacje memrisenajlepsze bezpłatne aplikacje memrise

Link do strony, gdzie możemy uczyć się z pomocą komputera: Memrise.com.

Platformy: iOS, Android / darmowa

 

Practice English Grammar i Practice English Grammar 2

 

Practice English Grammar i Practice English Grammar 2 to aplikacje dla wszystkich tych, którzy mają problemy z gramatyką języka angielskiego lub pragną ją podszkolić. Jak wiemy ten dział wiedzy o języku nie należy do najbardziej przyjemnych i wdzięcznych zagadnień. Twórcy postarali się jednak byśmy dość szybko i w miarę bezboleśnie opanowali podstawowe zasady budowy zdań – zarówno tych na poziomach podstawowych, jak i zaawansowanych. Nauka zasad gramatycznych wsparta jest nauką słów, bez których przecież zdania nie mogą istnieć. Aplikacje zawierają także omówienie zasad gramatyki, rozmaite testy oraz znane wszystkim fiszki ze słówkami. Lekcje bezpłatne dostępne są niestety  tylko do poziomu intermediate. Jeśli szukamy zadań gramatycznych dla poziomów średniozaawansowanych i wyższych radzimy spróbować swoich sił np. w aplikacji: 1200 English Grammar Test lub wykupić pakiet premium wspomnianych wyżej aplikacji. Pamiętajmy jednak, że ich dostępność jest ograniczona wyłącznie do urządzeń mobilnych posiadających system Android.

bezpłatna aplikacja Practice English Grammarbezpłatna aplikacja Practice English Grammar

Platformy: Android / darmowa

 

LearnEnglish Elementary Podcasts

 

LearnEnglish Elementary Podcasts to aplikacja stworzona przez British Council specjalnie dla osób, które chcą skupić się na rozwijaniu rozumienia języka angielskiego “ze słuchu”. Cały kurs składa się z 3 serii, a każda z nich to 10 lekcji (słuchowisk i ćwiczeń) poświęconych zagadnieniom życia codziennego w UK. Gospodarze, którzy są rodowitymi Anglikami, rozmawiają z różnymi ludźmi zadając im pytania np. o ich ulubionych celebrytów, plany na weekend, w jakim mieście chcieliby najbardziej mieszkać czy jak przygotować uroczysty obiad.  Każda lekcja została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, Transcript polega na odsłuchiwaniu danych wypowiedzi. Istotną pomocą jest tu możliwość śledzenia ich zapisu w formie tekstowej w trakcie trwania dialogów. Druga część to Exercise, w której poprzez szereg pytań sprawdzane jest nasze rozumienie przedstawionych wcześniej scenek. Poszczególne epizody można pobrać na swoje urządzenie mobilne i korzystać z nich także bez dostępu do internetu.

bezplatna aplikacja LearnEnglish Elementary Podcastsbezplatna aplikacja LearnEnglish Elementary Podcastsnajlepsza bezplatna aplikacja LearnEnglish Podcasts

Platformy: iOS, Android / darmowa

 

Anki

Anki po japońsku znaczy “zapamiętywanie” i jak sama nazwa wskazuje, aplikacja pomaga nam w szybkim przyswojeniu wielu różnych informacji, słówek i zwrotów. Bazuje  na znanej metodzie tworzenia elektronicznych fiszek. Karty do powtórek są interaktywne, inteligentne i multimedialne. Mogą zawierać sam tekst, równania matematyczne, dźwięki, obrazy czy nagrania wideo. Warto tu podkreślić, że wspomagając proces zapamiętywania różnymi bodźcami sensorycznymi możemy osiągać lepsze i szybsze wyniki, a przecież o to nam właśnie chodzi! Aplikacja korzysta także z algorytmu SuperMemo, który dzięki specjalnemu systemowi powtórek umożliwia bardziej efektywne zapamiętywanie. Co ważne aplikacja nie ogranicza nas tylko do nauki języków obcych. Z jej pomocą możemy opanować materiał z niemal każdej dziedziny wiedzy. Obojętnie czy są to wzory matematyczne, fakty historyczne, daty czy nazwy geograficzne, Anki postara się byśmy zapamiętali to, co dla nas istotne. Podobnie jak w Memrise, to użytkownicy tworzą większość kursów dostępnych w aplikacji. Każdy użytkownik może samodzielnie zbudować bazę własnych fiszek bądź skorzystać z wybranych zbiorów ponad 6000 darmowych kursów w bazie Anki. Niestety wersja na iOS jest płatna i kosztuje 25 Euro.

bezplatna aplikacja Ankibezplatna aplikacja Anki

Z aplikacji możemy korzystać przez stronę www odwiedzając: Ankiweb.net albo pobierając odpowiednią aplikację lub program ze strony Ankisrs.net.

Platformy: Android / darmowa, iOS / 25 USD

 

HelloTalk -Learn Languages Free

HelloTalk na tle pozostałych wymienionych tu aplikacji wydaje się pozycją wyjątkową. To swojego rodzaju społeczność skupiona wokół idei, że najlepszym sposobem nauki danego języka jest konwersacja w tym właśnie języku. Aplikacja daje nam możliwość rozmów z ludźmi z całego świata. Bezpośredni kontakt  z native speakerami pozwala nam doskonalić język, poznawać jego potoczne zwroty, idiomy używane w codziennych sytuacjach. Uczy nas także ich kultury, obyczajów, spojrzenia na życie i miejsce, w którym mieszkają. Rozmowy prowadzone są głównie za pomocą wiadomości tekstowych, choć skorzystać możemy także z darmowych czatów audio i wideo.

Jeśli interesuje was nauka w ten właśnie sposób, możecie wypróbować również podobną w założeniach aplikację: Hello Pal: Talk to the World

najlepsze bezpłatne aplikacje do nauki jezyka obcego - HelloTalk

Platformy: iOS, Android / darmowa

A wy z jakich aplikacji korzystacie? Znacie jakieś godne polecania? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami w komentarzach!

 

Może również to Ciebie zaciekawi?

Szkoły językowe we Wrocławiu

Jeśli jeszcze nie pamiętacie, które z polskich miast zostało Europejską Stolicą Kultury 2016 roku, to pomyślcie o mieście, które od razu kojarzy się z wielokulturowością, turystycznym zróżnicowaniem, i centrum nauczania, edukacji. Pierwsze skojarzenia - Warszawa? Kraków? - nie są złe, ale ESK 2016 został przecież Wrocław. Nie bez powodu. Stolica Dolnego Śląska jest przebogate w placówki naukowe i dydaktyczne, to jedno z najbardziej wziętych polskich miast akademickich. W sukurs im idą też podmioty, które mają bardziej sprecyzowane pole działań. Takimi są szkoły językowe. Tych we Wrocławiu znajdziemy naprawdę wiele.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)