Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

 

Jeżeli uczycie się języka obcego i macie za sobą pierwsze próby porozumiewania się w nim, prawdopodobnie już wiecie, że nic tak nie pomaga w przekazaniu swojej myśli, jak pokaźna (hmm, zadowalająca na pewno) baza słownictwa. Jak pomóc sobie z tworzeniu katalogu słówek, z którego będziemy sprawnie korzystać podczas konwersacji? Cóż, poszukując sposobów na skuteczną i szybką naukę słówek, znajdujemy masę pomysłów, dziesiątki sprytnych tricków. Okazuje się, że lubimy sprawdzone metody i najbardziej popularny jest ten najprostszy – zapisywanie wyrazów na karteczkach. Jak korzystać z fiszek? Jak “podrasować” ten sposób, czyniąc go jeszcze bardziej efektywnym?

Przyklej i zapamiętaj

Spisywanie słówek na kartonikach (najczęściej z tłumaczeniem na odwrocie) i przeglądanie i odczytywanie ich miliony razy to podstawowy sposób korzystania z tej metody. Jednak żeby uczyć się w ten sposób, musimy: usiąść, wziąć do ręki plik i poświęcając temu chwilę, przelistować je, powtarzając przeczytane wyrazy. No właśnie – ta chwila… W czasach gdy czas jest na wagę złota, może się okazać, że trudno jest znaleźć tę chwilę i stosik fiszek leży bezużytecznie na biurku, czekając na swój moment. Tymczasem spisanie słówek na karteczkach typu post-it i przyklejenie ich w pokoju, mieszkaniu czy biurze, najlepiej na poziomie wzroku, spowoduje, że będziemy je czytali częściej, za czym idzie zapamiętywanie!

Etykiety

Wspomniane wyżej przyklejane fiszki mogą pełnić rolę etykiet, którymi podpiszesz przedmioty w twoim otoczeniu. Stół, lampa, lodówka – wszystko podpisane na wysokości wzroku twojego lub dziecka, bo jest to genialny sposób na naukę słówek również dla dzieci. Większość z nas to wzrokowcy, błyskawicznie asocjujący obrazy ze sobą, zwłaszcza oglądane dziesiątki razy w ciągu dnia. Aby lepiej zapamiętywać i ćwiczyć wymowę, wypowiadaj nazwy przedmiotów na głos, jak tylko któraś z karteczek “rzuci ci się w oczy”.

Łącz we frazy

Wyrazy rzadko występują w pojedynkę. Częściej mają do towarzystwa inne części mowy, z którymi tworzą wyrażenia. To właśnie wyrażenia budują zdania, są “przydatne” podczas konwersacji. Łącz więc wyrazy w zestawy gotowe do użycia! Dzięki temu automatyzujesz swoją znajomość języka obcego i nie zastanawiasz się, dlaczego to wyrażenie brzmi tak, a nie inaczej. Po prostu “tak pasuje i już”!

Kategorie

Ucząc się za pomocą fiszek, łącz je w zbiory na podstawie wspólnych kategorii: np. kuchnia, zwierzęta, czasowniki dotyczące sportu, przymiotniki opisujące ciało. W głowie również ułożą się w swego rodzaju uporządkowany katalog, z którego skorzystasz w automatycznie i w intuicyjny sposób, kiedy tylko nadejdzie “godzina prawdy”.

Uparte słówka

Zauważyliście pewnie, że jeden materiał wchodzi do głowy, jak przysłowiowy nóż w masło, podczas gdy na inną wiedzę jesteśmy wyjątkowo oporni… Kategoryzując fiszki z wyrazami, stwórz osobny “worek”, do którego wrzucisz te, które (z jakiegoś powodu) są dla ciebie trudniejsze do zapamiętania. Zaglądaj do nich jak najczęściej, odrzucając stopniowo te, które na to (uff, w końcu!) zasłużyły.

Plus dodatki

Zamiast wpisywać na fiszkach i uczyć się “samotnych” wyrazów, od razu dopisz do nich końcówkę liczby mnogiej i przyimek, z jakim należy je łączyć. Ten obraz zagości w twojej głowie, by pojawić się, kiedy będziesz chciał użyć danego wyrazu w zdaniu. Zobaczysz, ile czasu i wysiłku zaoszczędzisz, kiedy na kursie w szkole językowej nadejdzie czas nauki rekcji 🙂

Self made

Pamiętacie, w którym momencie podczas przygotowań do egzaminu przyswajaliście najwięcej wiedzy? Pisząc ściągi, nieprawdaż? Ta sama zasada sprawdza się w przypadku fiszek. Tak, można je kupić w księgarni, zamówić w sieci, jednak zachęcamy do samodzielnego wypisywania słówek. Zanim jeszcze zaczniecie się uczyć, połowę roboty macie z głowy! Dzieci, prócz zapisywania, mogą opatrzyć fiszkę ilustracją, która zastąpi tłumaczenie. Możecie też przygotować zabawy z wykorzystaniem kartoników ze słówkami, np. każdą fiszkę wykonajcie dwa razy i bawcie się na zasadach gry memory lub łączcie wyrazy z odpowiednim obrazkiem w pary.

Cyfrowe fiszki

Ok, coś dla odrzucających oldschoolowe metody – wielbicieli digitalizacji wszystkiego – w sieci znajdziecie sporo aplikacji do nauki słownictwa do odbioru za pomocą komputera, tabletu czy smartfona (Memo Plus, Anki, Flashki). Przygotowane, posegregowane, niektóre do ściągnięcia za darmo. Z pewnością wybierzecie coś dla siebie. Plusem cyfrowych fiszek jest nieograniczona niemal ilość baz (również tych tworzonych przez innych użytkowników), możliwość połączenia słówka z atrakcyjnym przekazem wizualnym i oczywiście z podkładem audio, dzięki któremu nie zadbasz o utrwalenie prawidłowej wymowy. Niektóre z programów monitorują twoje postępy i systematyczność – co jest świetną mobilizacją dla leniuchów 😉

Może również to Ciebie zaciekawi?

Język włoski – jakie szkoły w Łódzi?

Łódź to jedno z największych miast Polski. Jest wspaniałym miejscem dla miłośników kultury, kina i sztuki. Wielu ludzi z całego kraju przyjeżdża tam w celach turystycznych, a przyszli studenci chętnie wybierają łódzkie uczelnie.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)