Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

Niezawodne fiszki – 8 rad, jak uczyć się słownictwa przy pomocy karteczek ze słówkami

 

Jeżeli uczycie się języka obcego i macie za sobą pierwsze próby porozumiewania się w nim, prawdopodobnie już wiecie, że nic tak nie pomaga w przekazaniu swojej myśli, jak pokaźna (hmm, zadowalająca na pewno) baza słownictwa. Jak pomóc sobie z tworzeniu katalogu słówek, z którego będziemy sprawnie korzystać podczas konwersacji? Cóż, poszukując sposobów na skuteczną i szybką naukę słówek, znajdujemy masę pomysłów, dziesiątki sprytnych tricków. Okazuje się, że lubimy sprawdzone metody i najbardziej popularny jest ten najprostszy – zapisywanie wyrazów na karteczkach. Jak korzystać z fiszek? Jak “podrasować” ten sposób, czyniąc go jeszcze bardziej efektywnym?

Przyklej i zapamiętaj

Spisywanie słówek na kartonikach (najczęściej z tłumaczeniem na odwrocie) i przeglądanie i odczytywanie ich miliony razy to podstawowy sposób korzystania z tej metody. Jednak żeby uczyć się w ten sposób, musimy: usiąść, wziąć do ręki plik i poświęcając temu chwilę, przelistować je, powtarzając przeczytane wyrazy. No właśnie – ta chwila… W czasach gdy czas jest na wagę złota, może się okazać, że trudno jest znaleźć tę chwilę i stosik fiszek leży bezużytecznie na biurku, czekając na swój moment. Tymczasem spisanie słówek na karteczkach typu post-it i przyklejenie ich w pokoju, mieszkaniu czy biurze, najlepiej na poziomie wzroku, spowoduje, że będziemy je czytali częściej, za czym idzie zapamiętywanie!

Etykiety

Wspomniane wyżej przyklejane fiszki mogą pełnić rolę etykiet, którymi podpiszesz przedmioty w twoim otoczeniu. Stół, lampa, lodówka – wszystko podpisane na wysokości wzroku twojego lub dziecka, bo jest to genialny sposób na naukę słówek również dla dzieci. Większość z nas to wzrokowcy, błyskawicznie asocjujący obrazy ze sobą, zwłaszcza oglądane dziesiątki razy w ciągu dnia. Aby lepiej zapamiętywać i ćwiczyć wymowę, wypowiadaj nazwy przedmiotów na głos, jak tylko któraś z karteczek “rzuci ci się w oczy”.

Łącz we frazy

Wyrazy rzadko występują w pojedynkę. Częściej mają do towarzystwa inne części mowy, z którymi tworzą wyrażenia. To właśnie wyrażenia budują zdania, są “przydatne” podczas konwersacji. Łącz więc wyrazy w zestawy gotowe do użycia! Dzięki temu automatyzujesz swoją znajomość języka obcego i nie zastanawiasz się, dlaczego to wyrażenie brzmi tak, a nie inaczej. Po prostu “tak pasuje i już”!

Kategorie

Ucząc się za pomocą fiszek, łącz je w zbiory na podstawie wspólnych kategorii: np. kuchnia, zwierzęta, czasowniki dotyczące sportu, przymiotniki opisujące ciało. W głowie również ułożą się w swego rodzaju uporządkowany katalog, z którego skorzystasz w automatycznie i w intuicyjny sposób, kiedy tylko nadejdzie “godzina prawdy”.

Uparte słówka

Zauważyliście pewnie, że jeden materiał wchodzi do głowy, jak przysłowiowy nóż w masło, podczas gdy na inną wiedzę jesteśmy wyjątkowo oporni… Kategoryzując fiszki z wyrazami, stwórz osobny “worek”, do którego wrzucisz te, które (z jakiegoś powodu) są dla ciebie trudniejsze do zapamiętania. Zaglądaj do nich jak najczęściej, odrzucając stopniowo te, które na to (uff, w końcu!) zasłużyły.

Plus dodatki

Zamiast wpisywać na fiszkach i uczyć się “samotnych” wyrazów, od razu dopisz do nich końcówkę liczby mnogiej i przyimek, z jakim należy je łączyć. Ten obraz zagości w twojej głowie, by pojawić się, kiedy będziesz chciał użyć danego wyrazu w zdaniu. Zobaczysz, ile czasu i wysiłku zaoszczędzisz, kiedy na kursie w szkole językowej nadejdzie czas nauki rekcji 🙂

Self made

Pamiętacie, w którym momencie podczas przygotowań do egzaminu przyswajaliście najwięcej wiedzy? Pisząc ściągi, nieprawdaż? Ta sama zasada sprawdza się w przypadku fiszek. Tak, można je kupić w księgarni, zamówić w sieci, jednak zachęcamy do samodzielnego wypisywania słówek. Zanim jeszcze zaczniecie się uczyć, połowę roboty macie z głowy! Dzieci, prócz zapisywania, mogą opatrzyć fiszkę ilustracją, która zastąpi tłumaczenie. Możecie też przygotować zabawy z wykorzystaniem kartoników ze słówkami, np. każdą fiszkę wykonajcie dwa razy i bawcie się na zasadach gry memory lub łączcie wyrazy z odpowiednim obrazkiem w pary.

Cyfrowe fiszki

Ok, coś dla odrzucających oldschoolowe metody – wielbicieli digitalizacji wszystkiego – w sieci znajdziecie sporo aplikacji do nauki słownictwa do odbioru za pomocą komputera, tabletu czy smartfona (Memo Plus, Anki, Flashki). Przygotowane, posegregowane, niektóre do ściągnięcia za darmo. Z pewnością wybierzecie coś dla siebie. Plusem cyfrowych fiszek jest nieograniczona niemal ilość baz (również tych tworzonych przez innych użytkowników), możliwość połączenia słówka z atrakcyjnym przekazem wizualnym i oczywiście z podkładem audio, dzięki któremu nie zadbasz o utrwalenie prawidłowej wymowy. Niektóre z programów monitorują twoje postępy i systematyczność – co jest świetną mobilizacją dla leniuchów 😉

Może również to Ciebie zaciekawi?

Brytyjski, amerykański czy… transatlantycki?

Brytyjski, amerykański czy… transatlantycki?

To, z jakim akcentem będzie mówić twoje dziecko w dużej mierze zależy nie tylko od tego, z jakim akcentem mówi lektor, ale też od tego, jak plastyczny jest jego cały aparat mowy i… słuch muzyczny. Idealny akcent (brytyjski czy amerykański)…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)