O czym warto wiedzieć, zaczynając naukę języka?

O czym warto wiedzieć, zaczynając naukę języka?

 

Zdecydowałeś się uczyć języka obcego? Wspaniale! Jeśli to twoje początki, być może nawet absolutne i po raz pierwszy sięgasz na poważnie po ten temat, być może sytuacja nieco cię przerasta. Czy słusznie? Spokojnie, dasz radę. Zwróć jednak uwagę na kilka kwestii, by nie okazało się, że twój zapał jest słomiany.

Określ realne cele

Pierwszą rzeczą powinno być zadanie sobie pytania: co chcę osiągnąć i w jakim czasie? Uczący się języków potrzebują dobrego zmotywowania. Dlatego najlepiej, jeśli nauka jest podzielona na kilka mierzalnych celów, etapów, które są możliwe do osiągnięcia w ciągu kilku miesięcy. Początki zazwyczaj przepełnione są entuzjazmem. Zapał szybko zgaśnie, jeśli celem, jaki postawisz przed sobą będzie płynne posługiwanie się językiem w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia nauki. Znacznie lepiej założyć sobie, że po tym czasie będzie możliwe przeczytanie ze zrozumieniem artykułu w magazynie lifestyle’owym bez zaglądania do słownika lub swobodne oglądanie ulubionego serialu w oryginale.

Nie zapominaj, po co się uczysz

To może się wydawać oczywiste, ale przypominanie sobie, dlaczego właściwie zacząłeś naukę jest bardzo ważne. Motywacja jest tym istotniejsza, jeśli uczysz się samodzielnie i nie ma nad tobą osoby, która monitoruje twoje postępy. Swoje motywy możesz zapisać na kartce i powiesić nad biurkiem. Zerkanie na nie w chwilach słabości może pomóc na nowo zapalić się do nauki.

Skup się na tym, co najważniejsze

Często dyskusja na temat, jak uczyć się języków obcych zahacza o kwestię metody: tradycyjna czy wspomagana najnowszymi technologiami?, samodzielna czy w szkole językowej?, z nauczycielem czy native speakerem?… Samo zastanawianie się nad tym jest stratą czasu i czynnikiem rozpraszającym – hamuje postęp nauki. Ponieważ sęk nie tkwi w tym, czy wybierzemy podręcznik, czy “apkę” w telefonie, lecz w używaniu jakiejkolwiek metody w jednym z konkretnych celów lub łączenie ich, a może nawet mieszanie, byle spełniały swoje zadanie. Korzystanie z różnych źródeł i pomocy naukowych jest jak najbardziej wskazane, jeśli tylko prowadzi do założonego celu.

Płynność nie tak ważna

Płynność w posługiwaniu się językiem obcym jest pojęciem dość względnym. Bo kiedy się ją osiąga? Tak naprawdę nauka języka trwa nieprzerwanie, ponieważ łączy się z poznawaniem kultury, z rozwojem osobistym i niekończącym się polepszaniem mowy, gramatyki, poszerzaniem słownictwa. Postawienie sobie więc “płynności” jako głównego celu nie jest najlepszym rozwiązaniem, a na pewno nie najbardziej konstruktywnym.

Nie przejmuj się wiekiem

Jeśli jako dorosły człowiek zabierasz się do nauki pierwszego języka obcego, może być do dla ciebie powód do wstydu. Tymczasem powinieneś po pierwsze być dumny z siebie, że odważyłeś się wrócić do nauki po latach, a po drugie przestać wierzyć w mit, że z wiekiem bezpowrotnie tracimy zdolność przyswajania nowej wiedzy. Istnieją dwie drogi dotarcia do podobnych poziomów tej wiedzy. Dzieci uczą się języków instynktownie, a dorośli pożytkują się systematyką.

Tłumacz

Po osiągnięciu pewnego poziomu znajomości języka, kiedy porozumiewasz się w nim już dość swobodne zazwyczaj następuje spowolnienie tempa postępów w nauce. Wówczas warto ćwiczyć tłumaczenie tekstów. Translacja nie daje dowolności w parafrazowaniu, więc zmusza do większej kontroli i skrupulatności i kieruje uczącego się na wyższy poziom znajomości języka.

Czytaj z przyjemnością i dla przyjemności

Tak jak dla nauki pisania i ortografii w rodzimym języku, tak dla nauki języka obcego – czytanie ma w sobie moc. Czytanie dla przyjemności sprawia, że wiedza, którą niosą strony książki zostaje z czytelnikiem na długo. Podczas czytania książek w języku obcym masz szansę poznać słownictwo czy struktury gramatyczne, których nie napotkasz w języku codziennym, a których znajomość wzbogaci twoją wiedzę. A z pierwszej obcojęzycznej książki, którą przeczytasz samodzielnie z pewnością będziesz dumny i zapamiętasz ją na długo.

Rozmawiaj z “native’ami”

Jeżeli na serio traktujesz naukę języka obcego i chcesz czerpać prawdziwą przyjemność z jego znajomości, powinieneś jak najczęściej rozmawiać z osobami, dla których jest on językiem ojczystym. Podróżowanie, mieszkanie jakiś czas zagranicą, spotkania z cudzoziemcami – to genialne uzupełnienie nauki szkolnej czy domowej. Co więcej – ludzie, miejsca, kuchnia – to kultura, charakter, nastrój i inne mniej werbalne składowe języka, jako zjawiska, a nie tylko narzędzia do komunikowania się.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Jaki powinien być lektor języka angielskiego

Jaki powinien być lektor języka angielskiego

Jaki powinien być lektor języka angielskiego? Z pewnością dobry. Problem polega na tym, że za tym sformułowaniem niewiele stoi. Podobnie jak za większością marketingowych sloganów, które przekonują klientów szkół językowych o „zespole z pasją”, „najwyższej jakości usług” i „skrojonych na miarę usługach”.…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)