Sąsiedzki język niemiecki

Język niemiecki to, obok angielskiego czy francuskiego, jeden z najczęściej wybieranych języków do nauki w Polsce. Decyduje o tym nie tylko bliskość samych Niemiec (jak by nie patrzeć - kraj sąsiadujący), bliskie kontakty przygraniczne, ale też np. największa w Polsce grupa ludnościowa mniejszości niemieckiej, zamieszkująca południowe oraz zachodnie tereny naszego kraju. Dodatkowo o popularności języka decyduje fakt, że i w Europie języka tego używa ogromna część populacji i znając go dogadamy się np. w Austrii czy Szwajcarii.

Język mimo wszystko znajomy

Osoby uczące się języka niemieckiego wskazują na jego jedną niewątpliwą zaletę: znając już język angielski nauka tego akurat języka przyjdzie nam ze znacznie większą łatwością (innym językiem będzie tu także hiszpański). Choć z pozoru wiele oba języki dzieli, należą one do ogromnej rodziny języków indoeuropejskich, a więc i niemało punktów wspólnych znajdziemy, jak choćby konstrukcje gramatyczne. A jak wiadomo, z gramatyką danego języka najczęściej mamy większe problemy. Dochodzą do tego tak prozaiczne rzeczy, jak nazwy miesięcy czy liczne anglicyzmy, które z powodzeniem zadomowiają się w każdej współczesnej mowie (no, może poza francuską). Wniosek z tego może nasuwać się sam: rozpoczęcie nauki języków obcych już od najmłodszych lat zwiększa skuteczność ich przyswojenia w przyszłości. Dzięki temu nawet z pozoru trudniejszy język może okazać się jakby bardziej… znajomy.

Raz, dwa, trzy – ucz się Ty!

O tym, że warto wcześnie rozpocząć naukę języka obcego, przekonywaliśmy nie raz. Tym razem jednak sięgamy dalej, bo po niemal jednoczesną naukę drugiego języka. I od razu spieszymy z wyjaśnieniem, że to możliwe i osiągalne, bo:

  1. Im wcześniej zaczniemy, tym więcej wiedzy wchłoniemy
  2. Języki nie będą się mieszać (może początkowo, ale przy odpowiednim „przestawieniu” się będzie tylko łatwiej)
  3. Nie wydamy majątku na edukację każdego z nich
  4. Polepszymy swoją pamięć, co przełoży się np. na wyniki w nauce
  5. … w efekcie zwiększymy swoje możliwości językowe do trzech!

OK, zabrzmiało jak reklama, ale tym razem to tylko doświadczalne fakty. Nawet, jeśli nie odczujemy bezpośredniego wpływu nauki jednego języka na drugi, ostatecznie płynność mówienia w każdym z nich znacznie się podniesie. A trzeci język, rodzimy, na tym nie ucierpi.

Co do szkół językowych – wystarczy przejrzeć oferty większości z nich, by przekonać się o elastyczności ofert skierowanych do multijęzycznych klientów. Sieć Profi-Lingua czy lubelska szkoła Avalon proponują określoną liczbę godzin dodatkowego języka bez opłat, praktycznie każda inna ma w swoich cennikach przewidziane zniżki – dla studentów, seniorów, osób kontynuujących naukę lub dla członków rodziny. Ważne jest, że oferta nie ogranicza się do języków „bliskich”, a zatem oferta nauki niemieckiego nie jest sprzężona np.  tylko z angielskim. W każdym przypadku sami dobieramy sobie zestaw.

Dobroczynność długotrwałej i wytężonej nauki i jej pozytywny wpływ na nasz mózg możemy w tym przypadku uznać za „bonus”, niezależnie od wieku, w jakim podejmiemy się poszerzonej edukacji lingwistycznej.

Nie dla leniwych

Nauka więcej niż jednego języka w tym samym czasie to zajęcie nie dla osób leniwych, nawet, jeśli za takie słodkie „lenistwo” uznamy chęć równoczesnego przyswojenia sobie języków blisko brzmiących lub pod pewnymi względami podobnych. Bardziej napięty grafik zajęć, często zajęcia w niewygodnych porach (przy ustaleniu grafików dla jednej osoby zadanie takie jest z pewnością utrudnione), wreszcie – indywidualny, często dynamiczny tryb życia – wszystko to także musimy wziąć pod uwagę. Nic na siłę i ponad siły; jeśli nie czujemy się na tyle zdeterminowani, by podjąć się nauki dwóch języków naraz, lepiej odpuścić i skupić się na udoskonalaniu jednego. Na drugi być może przyjdzie jeszcze czas, choćby po poznaniu podstaw pierwszego. I bez znaczenia, czy będzie to kolejność niemiecki – angielski, czy odwrotna. Szkoły językowe nie mają oferty ograniczonej wiekowo i czasowo, a i dobrze jeśli sami potrafimy wyznaczyć sobie granice naszej edukacji. I niekoniecznie musi to być granica naszego lenistwa, prawda?

Może również to Ciebie zaciekawi?

„Moje miasto, a w nim…”, czyli dokąd po naukę?

Wybór miejsca do nauki języka obcego to nie tylko wybór odpowiedniej placówki, do której będzie nam wygodnie dojść lub dojechać. To także wyłowienie spośród dostępnych ofert szkół takiego miejsca, w którym będziemy czuli się dobrze, które także spełni nasze oczekiwania względem np. renomy placówki. Bez wątpienia jednak jednym z podstawowych czynników, które determinują nasz ostateczny wybór, jest miasto, w którym przyjdzie nam się uczyć.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)