Szkoły językowe w Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy - po prostu - do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) - musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy – po prostu – do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) – musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.

 

Językowa stolica Dolnego Śląska

Obszar dzisiejszego Dolnego Śląska, ale przede wszystkim samo miasto Wrocław, to niezwykle ciekawy historycznie obszar Polski. A przypomnieć trzeba, że np. od początków wieku XVIII należało ono do Prus, i choćby z tego powodu miało ono najwięcej „wspólnego” z językiem niemieckim. Pytanie, czy tak jest do dzisiaj?

Kilkanaście szkół, jakie znajdziemy posługując się tylko i wyłącznie dobrą i sprawdzoną wyszukiwarką internetową, ma przygotowany program nauki niemieckiego dla każdego. I to dosłownie, bez względu na to, czy ma to być poziom dla dzieci, początkujących, uczniów, czy seniorów. A i to nie wszystko. Przykładowo, Centrum Językowe „Demostenes” prowadzi zajęcia językowe dla prawników, ale też pielęgniarek i opiekunek. To wyraźny ukłon w stronę i poszukiwanych za naszą zachodnią granicą zawodów, a także niezwykle popularnych i wyspecjalizowanych usług, takich jak usługi prawnicze. SJO „Germanica” ma w ofercie specjalistyczny kurs typu „biznes i prawo”.

Bogactwo typów to jednocześnie zróżnicowane formy. Indywidualna, w tym z native speakerem, kurs online, z dojazdem, forma prestiżowa, oraz kursy weekendowe. Taki rozmach kursów może przyprawić o zawrót głowy i „utrudnić” szybki wybór, choć tu zawsze aktualne pozostaje przysłowie „od przybytku głowa nie boli”. Nie samym niemieckim jednak Wrocław stoi.

 

Inaczej, niż po angielsku

Tym razem przewodnik po szkołach językowych z angielskim sobie odpuścimy, w ich miejsce za to rzucimy okiem na ofertę rzadką, a więc w pewnym sensie niestandardową.

Naukę języka arabskiego oferuje nam jedna szkoła – CJO „Inspiration”. W niej także poznamy mowę Czechów, Szwedów, Rosjan czy Włochów. Język czeski nie jest zresztą rozpowszechniony (jeszcze „Cambridge School”), a bliźniaczy zestaw kursów znajdziemy jeszcze w „Yes-T”, jednej z najdłużej obecnych na dolnośląskim rynku edukacyjnym. W niej nauczymy się porozumiewać się między innymi w językach skandynawskich. „Mała Lingua” i „Global Language Academy” proponują naukę japońskiego, a w Szkole Języka Chińskiego „Nihao”… no dobrze, tu w sprawie języka panuje „oczywista oczywistość”.

 

Największe, z reguły sieciowe szkoły językowe Wrocławia, skupiają się na nauce europejskich języków podstawowych, takich jak francuski, hiszpański czy włoski. Warto zwrócić uwagę na nikłą reprezentację języków słowiańskich, wschodnich (poza rosyjskim, w praktyce szkoły np. z językiem ukraińskim nie są tak popularne, a należą raczej do wyjątków, jak Słowiańskie Centrum Językowe), ale i państw graniczących z nami od południa (Słowacja, Bułgaria i inne). Nie znaczy to oczywiście, że ich nie ma, jednak Europejska Stolica Kultury 2016, na poziomie komercyjnym, powinna być bardziej widoczna w oferowaniu takich kursów przez szkoły językowe.

szukaj szkoły dla siebie: https://langzie.pl/szkoly-jezykowe/wroclaw

Może również to Ciebie zaciekawi?

Ucz się jak dziecko – szybko, łatwo i „przy okazji”

Ucz się jak dziecko – szybko, łatwo i „przy okazji”

Jak sprawić, by nauka języka obcego szła sprawnie, szybko i nie była obarczona wysiłkiem, który zniechęca i hamuje postępy? Spójrz na dzieciaki, może uczyć się jak one? Łatwo, przyjemnie, bo automatycznie, "przy okazji" i “nie wiadomo kiedy”?
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)