Szkoły językowe w Europejskiej Stolicy Kultury

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy - po prostu - do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) - musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.

Wrocław, naznaczony mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, to idealne miejsce stykania się i spotkania wielokulturowości i wielowymiarowości, i to nie tylko w roku, w którym miasto na chwilę stało się „stolicą”. Bogate i dynamiczne ośrodki dydaktyczne, renomowane uczelnie, rozwojowy biznes i perspektywy tak zawodowe, jak i kulturowe czy – po prostu – do zamieszkania. Jeśli chcesz być pełnokrwistym wrocławianinem lub wrocławianką (nawet jeśli temporalnym) – musisz zadbać o odpowiedni poziom porozumiewania się zarówno z jego mieszkańcami, jak też ich „turystycznymi” gośćmi.

 

Językowa stolica Dolnego Śląska

Obszar dzisiejszego Dolnego Śląska, ale przede wszystkim samo miasto Wrocław, to niezwykle ciekawy historycznie obszar Polski. A przypomnieć trzeba, że np. od początków wieku XVIII należało ono do Prus, i choćby z tego powodu miało ono najwięcej „wspólnego” z językiem niemieckim. Pytanie, czy tak jest do dzisiaj?

Kilkanaście szkół, jakie znajdziemy posługując się tylko i wyłącznie dobrą i sprawdzoną wyszukiwarką internetową, ma przygotowany program nauki niemieckiego dla każdego. I to dosłownie, bez względu na to, czy ma to być poziom dla dzieci, początkujących, uczniów, czy seniorów. A i to nie wszystko. Przykładowo, Centrum Językowe „Demostenes” prowadzi zajęcia językowe dla prawników, ale też pielęgniarek i opiekunek. To wyraźny ukłon w stronę i poszukiwanych za naszą zachodnią granicą zawodów, a także niezwykle popularnych i wyspecjalizowanych usług, takich jak usługi prawnicze. SJO „Germanica” ma w ofercie specjalistyczny kurs typu „biznes i prawo”.

Bogactwo typów to jednocześnie zróżnicowane formy. Indywidualna, w tym z native speakerem, kurs online, z dojazdem, forma prestiżowa, oraz kursy weekendowe. Taki rozmach kursów może przyprawić o zawrót głowy i „utrudnić” szybki wybór, choć tu zawsze aktualne pozostaje przysłowie „od przybytku głowa nie boli”. Nie samym niemieckim jednak Wrocław stoi.

 

Inaczej, niż po angielsku

Tym razem przewodnik po szkołach językowych z angielskim sobie odpuścimy, w ich miejsce za to rzucimy okiem na ofertę rzadką, a więc w pewnym sensie niestandardową.

Naukę języka arabskiego oferuje nam jedna szkoła – CJO „Inspiration”. W niej także poznamy mowę Czechów, Szwedów, Rosjan czy Włochów. Język czeski nie jest zresztą rozpowszechniony (jeszcze „Cambridge School”), a bliźniaczy zestaw kursów znajdziemy jeszcze w „Yes-T”, jednej z najdłużej obecnych na dolnośląskim rynku edukacyjnym. W niej nauczymy się porozumiewać się między innymi w językach skandynawskich. „Mała Lingua” i „Global Language Academy” proponują naukę japońskiego, a w Szkole Języka Chińskiego „Nihao”… no dobrze, tu w sprawie języka panuje „oczywista oczywistość”.

 

Największe, z reguły sieciowe szkoły językowe Wrocławia, skupiają się na nauce europejskich języków podstawowych, takich jak francuski, hiszpański czy włoski. Warto zwrócić uwagę na nikłą reprezentację języków słowiańskich, wschodnich (poza rosyjskim, w praktyce szkoły np. z językiem ukraińskim nie są tak popularne, a należą raczej do wyjątków, jak Słowiańskie Centrum Językowe), ale i państw graniczących z nami od południa (Słowacja, Bułgaria i inne). Nie znaczy to oczywiście, że ich nie ma, jednak Europejska Stolica Kultury 2016, na poziomie komercyjnym, powinna być bardziej widoczna w oferowaniu takich kursów przez szkoły językowe.

szukaj szkoły dla siebie: https://langzie.pl/szkoly-jezykowe/wroclaw

Może również to Ciebie zaciekawi?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Mówi się, że młodsze umysły łatwiej przyswajają nowe wiadomości, że chłoną je jak gąbka. Za tą tezą niemal automatycznie pojawia się druga: dorosłym nauka idzie gorzej. Czy rzeczywiście? Czy to tylko próba usprawiedliwiania się oparta na utartych sloganach, w stylu tej o…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)