Wybór szkoły to zaledwie początek


Niejednokrotnie już opisywaliśmy drogę do wyboru najbardziej odpowiedniej dla nas placówki. Znajomi, renoma, wyszukiwarki, fora pełne ocen i opinii - to krok numer 1. Porównanie cen, sprawdzenie wiarygodności szkoły (certyfikaty, zezwolenia, historia itp.) - dalszy. Choć sam wybór ostatecznie determinuje naszą naukę w danej szkole, często zapominamy o innych czynnikach. Bo prawdziwa weryfikacja następuje niedługo po opłaceniu przez nas pierwszego semestru nauki. Jeśli zatem zdaliśmy już testy kwalifikujące i czujemy, że możemy podjąć naukę wybranego języka, to…

Krok pierwszy: rejestracja

Najlepiej osobista, by uniknąć niedomówień i np. zmian warunków. Jeśli okaże się, że nasz plan zajęć rażąco rozmija się z harmonogramem z folderów – będziemy o tym wiedzieli od samego początku. Oferta przedstawiona „na żywo” prawie na pewno będzie się różniła detalami. Rejestracja bezpośrednia eliminuje ryzyko, że czegoś nie dosłyszmy lub cokolwiek zostanie niedopowiedziane. Spotkanie „face-to-face” zawsze ogranicza pole do manipulacji. Poza tym – już podczas procesu rejestracyjnego będziemy mieli możliwość zobaczenia, jak nasze zaplecze naukowe wygląda, od wyglądu budynku, po wyposażenie sal i poziom obsługi. Może też spotkamy jednego z lektorów? Nigdy dość (pozytywnego) nastawienia. Warto też zawczasu sprawdzić, jakie są możliwości rozliczeń finansowych, szanse na rabaty (np. za drugi język) i np. kary za niewywiązanie się z umowy. te bowiem dotyczą nie tylko nas, jako klientów, ale też właścicieli takiej szkoły. Nie zawsze o tym pamiętamy.

 

Krok drugi: harmonogram

Zdecydowaliśmy się na konkretny język, znaleźliśmy szkołę w dogodnej lokalizacji, wpisaliśmy się na listę słuchaczy? Pora na ustalenie planu zajęć. W wielu szkołach da się go dziś ustalić niemal indywidualnie – małe grupy zwiększają szansę na dopasowanie osób względem ich wolnego czasu. Unikajcie szkół, w których nauka języka odbywać się będzie nieregularnie, o zmiennych porach, czy (nawet!) z różnymi lektorami. Jeśli zaczniemy omijać lekcje, niczego ostatecznie się nie nauczymy; wyrzucimy tym samym pieniądze i czas w błoto. Warto też dopytać na wstępie, czy nasza grupa językowa będzie składała się z osób na jednym poziomie jej znajomości, czy też trafimy na różnych uczestników i „wszystko wyjdzie w praktyce”. Takie podejście, choć czasem się jeszcze zdarza, od razu wskazuje na nie do końca poważne traktowanie. Tu wracamy do kwestii wielkości grup. Małe, znaczy lepsze.

 

Krok trzeci: obserwacja, obserwacja, obserwacja

Już od pierwszej lekcji, a nawet pierwszego dnia pobytu w szkole warto być wyczulonym (poza samą nauką, oczywiście;) na organizację pracy, terminowość lektorów, ich podejście do słuchaczy i zawartość całej bazy dydaktycznej. Jeśli od samego początku okaże się, że „książki będą później”, kolejne zajęcia zostają odwołane lub przeniesione na inny termin, i podejrzewamy, że kadra może być niewykwalifikowana (widać braki warsztatowe, metodologiczne, albo w przypadku polskich wykładowców brak potwierdzenia ukończenia odpowiedniego poziomu językowej edukacji, np. certyfikatami) – powinniśmy nabrać podejrzeń. Ostrożności nigdy wiele, w końcu płacimy – wymagamy. Jeśli szkoła oferuje nam bezpłatne zajęcia na próbę – skorzystajmy. Obserwacja na żywym organizmie jest bezcenna.

 

Przejście trzech wymienionych przez nas kroków tak naprawdę nie oznacza, że coś się nie przytrafi w przyszłości. Nawet szkołom z dużym rynkowym doświadczeniem może się powinąć finansowa noga. A za tym spada jakość i nasza satysfakcja z przebiegu nauki. Poznanie obcego języka to nie przedmiot, w którym wykujemy kilka regułek, zdamy egzamin i zapomnimy. Tutaj płacimy też za naszą przyszłość, i to z wyboru.

 

Jak wybrać najlepszą szkołę językową?

Może również to Ciebie zaciekawi?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Czy dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków obcych?

Mówi się, że młodsze umysły łatwiej przyswajają nowe wiadomości, że chłoną je jak gąbka. Za tą tezą niemal automatycznie pojawia się druga: dorosłym nauka idzie gorzej. Czy rzeczywiście? Czy to tylko próba usprawiedliwiania się oparta na utartych sloganach, w stylu tej o…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)