Wybór szkoły to zaledwie początek


Niejednokrotnie już opisywaliśmy drogę do wyboru najbardziej odpowiedniej dla nas placówki. Znajomi, renoma, wyszukiwarki, fora pełne ocen i opinii - to krok numer 1. Porównanie cen, sprawdzenie wiarygodności szkoły (certyfikaty, zezwolenia, historia itp.) - dalszy. Choć sam wybór ostatecznie determinuje naszą naukę w danej szkole, często zapominamy o innych czynnikach. Bo prawdziwa weryfikacja następuje niedługo po opłaceniu przez nas pierwszego semestru nauki. Jeśli zatem zdaliśmy już testy kwalifikujące i czujemy, że możemy podjąć naukę wybranego języka, to…

Krok pierwszy: rejestracja

Najlepiej osobista, by uniknąć niedomówień i np. zmian warunków. Jeśli okaże się, że nasz plan zajęć rażąco rozmija się z harmonogramem z folderów – będziemy o tym wiedzieli od samego początku. Oferta przedstawiona „na żywo” prawie na pewno będzie się różniła detalami. Rejestracja bezpośrednia eliminuje ryzyko, że czegoś nie dosłyszmy lub cokolwiek zostanie niedopowiedziane. Spotkanie „face-to-face” zawsze ogranicza pole do manipulacji. Poza tym – już podczas procesu rejestracyjnego będziemy mieli możliwość zobaczenia, jak nasze zaplecze naukowe wygląda, od wyglądu budynku, po wyposażenie sal i poziom obsługi. Może też spotkamy jednego z lektorów? Nigdy dość (pozytywnego) nastawienia. Warto też zawczasu sprawdzić, jakie są możliwości rozliczeń finansowych, szanse na rabaty (np. za drugi język) i np. kary za niewywiązanie się z umowy. te bowiem dotyczą nie tylko nas, jako klientów, ale też właścicieli takiej szkoły. Nie zawsze o tym pamiętamy.

 

Krok drugi: harmonogram

Zdecydowaliśmy się na konkretny język, znaleźliśmy szkołę w dogodnej lokalizacji, wpisaliśmy się na listę słuchaczy? Pora na ustalenie planu zajęć. W wielu szkołach da się go dziś ustalić niemal indywidualnie – małe grupy zwiększają szansę na dopasowanie osób względem ich wolnego czasu. Unikajcie szkół, w których nauka języka odbywać się będzie nieregularnie, o zmiennych porach, czy (nawet!) z różnymi lektorami. Jeśli zaczniemy omijać lekcje, niczego ostatecznie się nie nauczymy; wyrzucimy tym samym pieniądze i czas w błoto. Warto też dopytać na wstępie, czy nasza grupa językowa będzie składała się z osób na jednym poziomie jej znajomości, czy też trafimy na różnych uczestników i „wszystko wyjdzie w praktyce”. Takie podejście, choć czasem się jeszcze zdarza, od razu wskazuje na nie do końca poważne traktowanie. Tu wracamy do kwestii wielkości grup. Małe, znaczy lepsze.

 

Krok trzeci: obserwacja, obserwacja, obserwacja

Już od pierwszej lekcji, a nawet pierwszego dnia pobytu w szkole warto być wyczulonym (poza samą nauką, oczywiście;) na organizację pracy, terminowość lektorów, ich podejście do słuchaczy i zawartość całej bazy dydaktycznej. Jeśli od samego początku okaże się, że „książki będą później”, kolejne zajęcia zostają odwołane lub przeniesione na inny termin, i podejrzewamy, że kadra może być niewykwalifikowana (widać braki warsztatowe, metodologiczne, albo w przypadku polskich wykładowców brak potwierdzenia ukończenia odpowiedniego poziomu językowej edukacji, np. certyfikatami) – powinniśmy nabrać podejrzeń. Ostrożności nigdy wiele, w końcu płacimy – wymagamy. Jeśli szkoła oferuje nam bezpłatne zajęcia na próbę – skorzystajmy. Obserwacja na żywym organizmie jest bezcenna.

 

Przejście trzech wymienionych przez nas kroków tak naprawdę nie oznacza, że coś się nie przytrafi w przyszłości. Nawet szkołom z dużym rynkowym doświadczeniem może się powinąć finansowa noga. A za tym spada jakość i nasza satysfakcja z przebiegu nauki. Poznanie obcego języka to nie przedmiot, w którym wykujemy kilka regułek, zdamy egzamin i zapomnimy. Tutaj płacimy też za naszą przyszłość, i to z wyboru.

 

Jak wybrać najlepszą szkołę językową?

Może również to Ciebie zaciekawi?

Nauka języka włoskiego w Warszawie

Język włoski jest z całą pewnością wart uwagi osób ambitnych, które stawiają na osiąganie wysokiego poziomu kwalifikacji zawodowych oraz na nieustanny rozwój osobisty. Szacunkowe dane pokazują, że jest to język używany przez 80-125 milionów osób na świecie. Porozumiemy się z jego zastosowaniem m.in. we Włoszech, Watykanie, San Marino, Szwajcarii, jak również na Istrii, która należy do Słowenii oraz Chorwacji. Po włosku rozmawiają również mieszkańcy niektórych regionów Francji – głównie na Korsyce.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)