Zbyt wcześnie na naukę języka obcego?

Zbyt wcześnie na naukę języka obcego?

 

Angielski od przedszkola? Hiszpański od pierwszych klas podstawówki? Włoski dla czterolatków? Czy to ma sens, czy warto zapisywać dziecko na zajęcia językowe, “odbierać mu wolny czas i tracić pieniądze?”.Przecież to dziecko niczego się w tym wieku nie nauczy… To częste dylematy, z jakimi borykają się rodzice najmłodszych, rozpoczynających edukację.Tymczasem inwestycja w język obcy od najmłodszych lat jest inwestycją nie tylko w znajomość języka, ale i szereg innych korzyści, które zaprocentują.

Rozwój ogólny

Ucząc się języka obcego, dziecko rozwija ogólną umiejętność systematycznego uczenia się, które wcale nie jest łatwym zadaniem. Często w pierwszych latach nauki w szkole dziecko “dopada” niemoc – nieumiejętność uczenia się. Co prawda nauka najmłodszych odbywa się na zasadzie spontanicznej interakcji, zabawy, ale już cotygodniowe spotkania w szkole językowej czy na zajęciach z “inną” panią w przedszkolu dadzą poczucie systematyczności i powtarzalności. A poza tym poznawanie nowych słówek, zwrotów świetnie ćwiczy pamięć. Nauka języka ma również niezwykle pozytywny wpływ na rozwój społeczny dziecka: spotkania z rówieśnikami, poznawanie nowych kultur, świadomości istnienia różnic między narodowościami – to wartości uczące tolerancji, poszerzające horyzonty.

Fokus na kompetencje językowe

Elastyczność aparatu mowy maluchów znacznie ułatwia opanowanie obcego systemu dźwięków. Im młodsze dziecko, tym łatwiej przyswaja i powtarza zasłyszane dźwięki, melodię języka, akcent, intonację. To więc najlepszy czas, aby rozwijać i podtrzymać naturalną umiejętność rozumienia ze słuchu. Przedszkolaki w kontakcie z native speakerem zaczynają bardzo szybko go rozumieć, co jest tym trudniejsze, im starsi są uczniowie. Dodatkowo dzieci w wieku przedszkolnym nadal uczą się języka ojczystego. Przyswajanie języka obcego odbywa się podobnym torem, co nauka ojczystego, a cały proces wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych.

Zalety komunikacyjne

Młodsze dzieci pozbawione są tak przeszkadzających w późniejszym wieku w posługiwaniu się językiem obcym blokad i zahamowań. Maluchy mówią chętnie, nie wstydzą się popełniać błędów, nie zwracają uwagi na części wypowiedzi, których nie rozumieją – dopóki “chwytają” całość kontekstu, wszystko jest ok. Rozumieją po prostu, że np. angielski jest narzędziem, który posłuży im do komunikacji z druga osobą, do zrozumienia bajki, piosenki, więc posługiwanie się nim jest zasadne i jak najbardziej naturalne.

Dobry start

Im szybciej dzieci zaczną zapoznawać się z danym językiem obcym, tym wyższy poziom osiągną. Wpływ na to będzie miała zarówno ilość czasu poświęconego nauce (skoro zaczęło wcześniej, dłużej się będzie go w życiu uczyło), jak i wykorzystanie naturalnych predyspozycji młodego umysłu, o których była mowa powyżej. Oparty na zabawie tryb uczenia się jest niezwykle zachęcający i stanowi świetny start dla procesu edukacji. Kojarzenie nauki z zabawą, przyjemnością, spotkaniami z rówieśnikami w kolorowej sali szkoły językowej jest ważne, ponieważ złe wrażenia ze źle rozpoczętej nauki mogą zniechęcić do dalszej pracy.

Może również to Ciebie zaciekawi?

(Bez) cenne wyjazdy językowe: USA i Kanada

(Bez) cenne wyjazdy językowe: USA i Kanada

Jeszcze do niedawna wyjazd na kurs językowy był możliwy w zasadzie w ramach wyjazdów krajowych. Od kilku lat kursy językowe to już bardziej złożony wybór wyjazdów do państw „oczywistych” (Wielka Brytania, Niemcy, USA i Polska), oraz tych mniej znanych od tej strony (Cypr, Malta, Maroko, RPA czy Kanada). Dzięki wyszukiwarkom szkół językowych typu langzie.pl, w obu przypadkach możemy skutecznie porównać najważniejsze propozycje i wybrać się po naukę języka …na drugą półkulę – do Ameryki Północnej.
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)