Jakie ceny za szkoły językowe? Czy koszty nauki języka mogą być wysokie?

Jakie ceny za szkoły językowe? Czy koszty nauki języka mogą być wysokie?

Wiedza jest bezcenna i o tym przekonywać nie trzeba. Jaką miarą jednak mierzyć ceny kursów językowych i czy porównywać je do innych sposobów nauki? A może szkoły językowe korzystają na tym, że nieznajomość obcych języków dziś nie jest w modzie?

Jaka nauka, taka… wiedza

Można uczyć się języka samodzielnie, z książek, audiobooków lub programów komputerowych. Innym ze sposobów na poznanie danego języka jest zaznajamianie się z nim przy okazji słuchania muzyki lub oglądania filmów (oczywiście z napisami). Można też zdać się wyłącznie na naukę podstaw w szkole i kontynuować – też w ramach edukacji szkolnej – na późniejszych, wyższych poziomach. Nie wszystko to jednak zawsze i każdemu wystarczy. Język nieszlifowany i nieużywany, bądź używany tylko sporadycznie i docelowo, może bowiem zacząć być rzez nasz mózg… zapominany. W efekcie nasz wysiłek idzie na marne, a to już jest koszt nie do przecenienia. Dlatego z jednej strony warto stale pielęgnować to, co już poznaliśmy, a z drugiej pomyśleć, czy nie skusić się na dodatkowe pogłębianie znajomości danej mowy, i to w naturalnym językowo otoczeniu. Takie „otoczenie” stwarzają nam profesjonalne szkoły językowe, dysponujące kadrą odpowiednich lektorów, i zorientowane bardziej na konwersację, niż przyswojenie suchych zasad językowych. Na rynku znajdziemy ofertę setek szkół językowych, które nie muszą – jak się często błędnie myśli – być powieleniem edukacji szkolnej, a być raczej źródłem głębszej wiedzy o tym języku. I tu powstaje pytanie: ile można zapłacić za godzinę takiej nauki obcego języka?

Mit kosztowy

W Polsce ciągle obowiązuje „mit ceny”, zgodnie z którym za wiele rzezy nie należy przepłacać, skoro ktoś oferuje nam to samo, ale taniej. No właśnie – czy zawsze to samo, i czy w efekcie taniej, to może być kwestia dyskusyjna. Bez wątpienia jednak droga dojścia do pewnego poziomu jest łatwa do określenia; wystarczy spojrzeć na nią przez pryzmat doboru kadry, wielkości grup czy indywidualnych ocen osób, które ją ukończyły. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej szkoły czy samego kursu nie jest jak wyjście do sklepu po codzienne zakupy i proste zestawienie cen produktów. Nasz wybór będzie miał przełożenie i na późniejsze efekty, i na nasze podejście do poszczególnych lekcji. Weźmy dla przykładu średniej wielkości ośrodek językowym jakim jest Toruń. 18 szkół, wśród których znajdziemy ofertę nauki języka dla dzieci w cenie poniżej 15 zł za 45 minut, aż po 38 zł. Założenie z góry, że tańsze szkoły językowe gorzej uczą, na pewno nie jest właściwe. Z drugiej strony – brak właściwego rozeznania i decyzja o nauce oparta wyłącznie na kryterium ceny to także błąd. Pomocą służą w takich sytuacjach:

– wyszukiwarki i porównywarki szkół

– opinie internautów

– rekomendacje znajomych.

Jeśli i to nie wystarczy, można samemu przekonać się o zapleczu naukowym każdej placówki. Osobista wizyta i nasz instynkt na pewno będą tu ważnym doświadczeniem. A każde z powyższych przynajmniej w części może przyczynić się do obalenia cenowego mitu.

Może jednak nie tylko cena?

Tak naprawdę jednak nic nie jest nas w stanie zachęcić lub zniechęcić do nauki, niż… my sami. Nasze podejście najczęściej implikuje to, z jakim zapałem podchodzimy do każdej lekcji kursu, czy angażujemy się na wystraczająco wysokim poziomie w systematyczną naukę, i co wiążemy z nauką danego języka w przyszłości. I każdy pieniądz wydany na kurs może okazać się straconym, jeśli nasze lenistwo lub brak zorganizowania będą ponad chęć przyłożenia się do odbycia i ukończenia kursu. Jeśli bowiem, jak sądzą niektórzy, zapłata za naukę sama w sobie stanowi motywator, to żadna cena nie będzie w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu zaangażowania.

Może również to Ciebie zaciekawi?

Trzy mity na temat: Dzieci i języki obce

Trzy mity na temat: Dzieci i języki obce

Ostatnio pisaliśmy o jednym z większych mitów na temat uczenia dzieci języków obcych. Okazuje się, że fałszywych przekonań w tej kwestii jest znacznie więcej. Dziś czas na kolejne trzy mity, które należy obalić. Aby dziecko nauczyło się języka, musi chodzić na…
Czytaj artykuł
Wszystkie wpisy
Czym jest langzie?

Langzie to największa polska porównywarka szkół i kursów językowych. Z nami znajdziesz swój wymarzony kurs w swoim mieście!

Znajdź kurs
hola!
Salut :-)